Karadeniz bölgesi'nde alkol kullanan bireylerin psikolojik semptomları ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between psychological symptoms and levels of alexithmia of individuals who use the alcohol in the black sea region
- Tez No: 657392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Karadeniz Bölgesi'ndeki Bireylerin Alkol Kullanım Sıklığı ile aleksitimi ve psikolojik semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma için 4600 katılımcının verileri incelenmiş olup, alkol kullanım sıklığı ile psikolojik belirtiler ve aleksitimi, değişkenlerinin alkol bağımlılığı düzeylerine göre farklılıkları değerlendirilmiştir. Çalışma için katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Kısa Semptom Envanteri (KSE)”ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20)" uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, alkol bağımlılık düzeyi yüksek olan katılımcıların psikolojik semptomlardan depresyon, anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite alt boyutları puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, TAÖ-20 Duyguları Tanımada Güçlük alt boyutu puanlarının Alkol Kullanım Sıklığı yüksek olan katılımcılarda anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, medeni durum, eğitim, aleksitimi alt boyutları yordayıcı analizine ilişkin bulgular doğrultusunda, erkek olmak, bekar olmak, çocuk sahibi olmamak, duyguları tanımlamada güçlük puanlarının yüksek olması Alkol Kullanım Sıklığıni anlamlı biçimde yordamaktadır. Yordanan ilişki varyansın %10'unda anlamlıdır. Ayrıca, cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, medeni durum, eğitim, psikolojik semptomlar alt boyutları yordayıcı analizine ilişkin bulgular doğrultusunda, kadın olmak, bekar olmak, çocuk sahibi olmamak, ileri yaşta olmak ve hostilite alt boyut puanlarının yüksek olması alkol bağımlılık düzeyini anlamlı biçimde yordamaktadır. Yordanan ilişki varyansın %12'sinde anlamlıdır. Bu çalışma, Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profili Çalışması kapsamında Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan bireylerin alkol bağımlılığı ile psikolojik semptomlar ve aleksitimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Karadeniz Bölgesi'nde alkol kullanımı alan bireylerde psikolojik belirtlerin ve aleksitiminin olduğu görülmektedir. İleri dönem çalışmalarla, katılımcılarla yapılacak görüşmeler aracılığıyla çalışmanın kapsamının genişletilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between problematic alcohol use and psychological factors among individuals living in Black Sea region. 4600 participants filled out surveys including“Demographic Information Form”,“Behavioral Impact Load Form”,“Brief Symptom Inventory (BSI)”, and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20)“, for examining the relationship among alcohol use, psychological symptoms, and alexithymia. Based on the results of the study, depression, anxiety, somatization, negatif self, and hostility scores were found significantly higher among individuals with high levels of alcohol use. Besides, scores reported in difficulty describing feelings subscale was found significantly higher among individuals with high levels of alcohol use. Regression analyses for understanding the predictions of alcohol use included gender, age, marital status, children, , psychological symptoms. Findings related predictions of alcohol use indicated that not having children, being single, later ages, male participants, higher levels of hostility, predicted levels of problematic alcohol use. Significance was found 10 % of total variance. Additionally, Findings related predictions of alcohol use indicated that not having children, being single, male participants, higher levels of having difficulties with idenfiying emotions, predicted levels of problematic alcohol use. Significance was found 12 % of total variance The research is a part of the Project called ”Addiction and Mental Health Profile in Turkey" including participants in Black Sea region. The results indicated that individuals living in the Black Sea Region and having alcohol consumptions also showed psychological and alexithymia symptoms. Further studies which may include interviews with the participants could extend the scope of the research.