İstabul'da yeme bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching of the psychological symptoms of people who haveproblems with food dependency in İstanbul
  1. Tez No: 657409
  2. Yazar: MÜLKİYE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZBUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul'da yeme bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomların ve kısa semptom envanteri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmaya katılan bireylerin yeme bağımlılığı ile bazı demografik özellikler ve psikolojik semptomlar arasında ki ilişkinin regresyon analizi ile incelenmiştir. Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Çalışması'nda yer alan dokuz demografik biri olan İstanbul Bölgesi içerisinde yaşayan ve 18 yaşın üstünde olan 1995 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklemin çeşitli çalışma ve kamu alanlarından seçilmiştir. Toplam örneklemin göre 995'i kişisi kadın (%49,8), 1000 kişisi (%50,2) erkek olarak dağılım göstermektedir. Verilerin toplanmasında demografik bilgilere ilişkin soruların yer aldığı araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyodemografik Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri (KSE), Davranış etkileme Yükü Formu kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Verilerin analizinde Tukey Tek Yönlü ANOVA Analizi ve lineer regresyon kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda depresyon düzeyi ile yeme bağımlılığı arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Anksiyete ile yeme bağımlılığı arasında anlamlı bir farklılık saptamıştır. Hostilite ile yeme bağımlılığı arasında istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between psychological symptoms and short symptom inventory of individuals with eating addiction in Istanbul. The regression analysis of the relationship between eating dependence and some demographic characteristics and psychological symptoms of the participants were examined. Addiction and Mental Health Study Map of Turkey was conducted with of the nine regions including Istanbul with the sample of 1995 people over the age of 18 The sample was selected from various study and public areas. According to the total sample, 995 people were female (49.8%) and 1000 (50.2%) were male. Sociodemographic Information Form, Brief Symptom Inventory (BSI), Behavioral Impact Load Form which was prepared by the researcher containing the questions about demographic information were used in collecting the data. Data were analyzed using SPSS. One-Way ANOVA Analysis and linear regression were used for analyzing information of the participants. Based on the findings, a significant difference was found between depression level and eating dependence. He found a significant difference between anxiety and eating dependence. Hostility and eating dependence were statistically significant.