Promoting peer scaffolding through analytic feedback criteria: From a perspective of error analysis in writing based on learner corpus
Analitik geri bildirim kriterleri yoluyla akran desteğinin teşvik edilmesi: Yazmada öğrenci derlemine dayalı hata analizi bakış açısı
  1. Tez No: 657408
  2. Yazar: NERİS TAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, bir vakıf üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği bölümündeki bir yazma becerileri dersi kapsamında, yazma sınıflarında genellikle eksik olan iş birliği fırsatlarını öğrencilere akran desteği yoluyla sunmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda öncelikle, akran değerlendirme görevlerinde kullanılmak üzere, hem öğrenci hem de öğretim üyesi için bir analitik dereceli puanlama anahtarı geliştirilmiştir. Geçerlik ve güvenilirlik analizleri tamamlanmıştır. Akran desteğinin İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyan öğrenciler üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla hem nicel hem de nitel araştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında, tek gruplu tekrarlı ölçümler araştırma deseni takip edilmiş ve ön, orta, ve son yazma performansı testleri uygulanmıştır. Öğrencilerin demografik özelliklerinin yazma becerilerinin geliştirilmesindeki rolü de sorgulanmıştır. Akran desteği prosedürlerinin etkililiği, bir başka bakış açısı olan derlem temelli hata analizi yolu ile de araştırılmıştır. Ön ve son test derlemleri, öğrencilerin paragraflarının birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilere özel bir hata taksonomisi hazırlanmıştır. Derlemler, derlem açımlamasını mümkün kılan UAM CorpusTool programına yüklenmiş ve hata etiketlemesi yapılmıştır. Nitel veriler, öğrencilerin uygulanan akran desteği aktiviteleri hakkındaki görüşlerini gün yüzüne çıkartmak amacıyla, yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri ile toplanmıştır. Odak grupları, araştırmanın işbirlikçi doğasına uygun olduğu için tercih edilmiştir. Sonuçlar, akran desteğinin öğrencilerin yazma becerilerine olumlu katkılarda bulunduğunu açığa çıkarmıştır. Tekrarlı olarak ölçülen öğrenciler, ön-testten orta-teste, orta-testten son-teste, ve ön-testten son-teste, puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermişlerdir. Buna paralel olarak, derlem temelli hata analizi sonuçlarına göre, uygulamadan sonra öğrencilerin toplam hata sayılarında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş meydana gelmiştir. Ön-test derleminde karşılaşılan hataların tipleri de değişiklik göstermiştir. Cinsiyet, algılanan dil seviyesi veya daha önce bir yazma dersine katılmış olma durumu, yazma başarısını tahmin etmede anlamlı bir rol oynamamıştır. Son olarak, görüşmelerin çözümlenmesi için yürütülen tematik analiz sonuçları, öğrencilerin akran desteğinden geri bildirimler sayesinde hataları daha kolay fark etme, değerlendirirken öğrenme veya gelecek öğretmenlik planlarını şekillendirme gibi birçok açıdan fayda sağladıklarını ortaya koymuştur. Yetersiz veya yanlış akran geri bildirimleri gibi, süreç boyunca karşılaşılan zorluklar da öğrenciler tarafından dile getirilmiştir. Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenmede sosyal yapılandırmacılık teorisinin prensiplerini içinde barındıran akran desteği prosedürlerinin etkililiğini ölçerek, akran değerlendirme görevleri için özel olarak geliştirilmiş analitik bir dereceli puanlama anahtarı sağlayarak ve son olarak akran işbirliğinin etkilerine derlem temelli bir bakış açısıyla yaklaşarak, farklı boyutlarda literatüre katkıda bulunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The current research primarily aimed to implement peer scaffolding on EFL students in a writing skills course in the ELT department of a foundation university in order to provide them with collaboration opportunities, which are often lacking in writing classes. In this vein, an analytic rubric was initially developed specifically for the purpose of peer assessment tasks, both for student and lecturer use. Validity and reliability analyses were completed. Both quantitative and qualitative research methods were utilized for measuring the influences of peer scaffolding on ELT student teachers. Single group repeated measures design was followed in the collection of quantitative data, in which pre-, mid-, and post- writing performance tests were administered. The role of demographics in the improvement of writings skills was also inquired. Effectiveness of peer scaffolding procedures was examined by another perspective, as well, which is a corpus-based error analysis. Pre- and post-test corpora were compiled using participant students' paragraphs. An error taxonomy was created peculiar to the present group of learners. Corpora were uploaded to UAM CorpusTool, which is a corpus tool that enables corpus annotation. An error tagging procedure followed. Qualitative data were collected through semi-structured focus group interviews so as to uncover student perceptions towards peer scaffolding practices applied. Focus groups were preferred in accordance with the collaborative nature of the study. Results indicated that peer scaffolding had positive contributions to writing skills of student teachers. Repeatedly measured students displayed significant increase in writing scores from pre- to mid-, mid- to post-, and pre- to post- test. In parallel, corpus-based error analysis findings demonstrated that student errors declined significantly in number after the intervention. Committed error types in pre-test corpus also changed. Gender, perceived language proficiency level, or prior participation in a writing course did not play significant roles in predicting writing achievement. Lastly, thematic analysis conducted for interviews revealed that students benefitted from peer scaffolding in many aspects, such as easier error detection thanks to peer feedback, learning while assessing and shaping their future plans as teachers. Challenges faced throughout the procedures were also articulated by students, such as undetailed and false negative feedback provided by peers. The study aimed to contribute to literature in several dimensions; namely, measuring the effectiveness of peer scaffolding procedures that incorporate tenets of social constructivism for writing skills in EFL settings, providing an analytic rubric particularly developed for peer assessment tasks, and examining the impacts of peer collaboration from a corpus-based perspective.