Kivi (Actinidia deliciosa) tohumlarının çimlenmesi üzerine farklı hormon uygulamaları
(different hormone applications on germination of kiwi (actinidia deliciosa) seeds
- Tez No: 657410
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ERCİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma, kivi tohumlarına yapılan farklı hormon ve dozlarının tohumların çimlenmesi üzerine etkisini ortaya çıkarabilmek amacıyla Atatürk Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Laboratuarında 2019 yılında yapılmıştır. Yöntem: Çalışmada, Hayward kivi çeşidine ait tohumlar materyal olarak kullanılmıştır. Tohumlar çıkarıldıktan sonra +4°C'de buzdolabında saklanmıştır. Çimlendirme çalışması öncesi tohumlar farklı dozlarda (0, 1000, 2000, 4000 ve 8000 ppm) GA3 ve (0, 1000, 2000, 4000 ve 8000 ppm) salisilik asit uygulamalarında 6, 12, ve 24 saat süre ile bekletilmiştir. Bulgular: Tohumların ekimleri 3 tekerrürlü olarak petri kaplarına yapılmıştır. 28°C'lik ETÜV içerisine yerleştirilen petrilerde kivi tohumlarının çıkış zamanı, çimlenme yüzdesi ve çimlenme sonrası gelişim özellikleri yapılan haftalık sayımlarla belirlenmiştir. Sonuç: Sonuçta farklı uygulama süreleri ve hormon dozlarının çimlenme üzerindeki etkisine bakıldığında en yüksek çimlenme oranı giberellik asidin 8000 ppm'lik dozunda 12 saatlik bekletmede %80.01 olarak tespit edilmiştir. Diğer hormon uygulamasına bakıldığında salisilik asit için en iyi çimlenme kontrol ve 24 saatlik bekletmeden %22.98 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted in the Laboratory of the Department of Horticulture of Atatürk University in 2019 in order to reveal the effect of different hormones and doses applied to kiwi seeds on germination of seeds. Method: Seeds of Hayward kiwi variety were used as material in the study. After the seeds were removed, they were stored at + 4 in a refrigerator. Before germination study, seeds were used in different doses (0, 1000, 2000, 4000 and 8000 ppm) GA3 and (0, 1000, 2000, 4000 and 8000 ppm) salicylic acid seeds were kept at these concentrations for 6, 12, 24 hours. Findings: The seeds were planted in petri dishes in 3 repetitions. The emergence time, germination percentage and post-germination growth characteristics of kiwi seeds in petri dishes placed in 28 'ETUV were determined by weekly counts. Results: Consequently, when looking at the effect of different application times and hormone doses on germination, the highest germination rate was found to be 80.01% at a dose of 8000 ppm of giberallic acid in 12 hours of holding. Looking at the other hormone application, the best germination control and 24-hour waiting for salicylic acid was found to be 22.98%.