Akdeniz Bölgesinde yaşayan bireylerde sosyal medya bağımlılığı ve aleksitimi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and alexithymia i̇ndividuals living in Mediateranean Region
  1. Tez No: 657412
  2. Yazar: GÜLSÜM BİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ HAZMİ OMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı“Akdeniz Bölgesi'nde Sosyal Medya Bağımlılığı Olan Bireylerde Aleksitimi ilişkisi”nin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Akdeniz Bölgesi içinde bulunan 18 yaş ve üzeri 2800 kişinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Örnekleme seçilen katılımcılar gönüllülük esasına göre araştırmaya dâhil edilmiştir. Toplam örneklemin % 49,82'si Kadın (n= 1395), % 50,18'i Erkek (n= 1405) olup, toplam yaş ortalaması 33 olarak bulunmuştur. Araştırmada sosyodemografik bilgi formu, sosyal medya bağımlılığını davranışsal olarak ölçmek amacıyla Bağımlılık Yükü Formu ve sosyal medya bağımlılığı ile aleksitimi ilişkisini ölçmek amacıyla Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS-21 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile bireylerin aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişki tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak incelenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ile bazı demografik özellikler ve bireylerin aleksitimi düzeyleri arasında ki ilişki regresyon analizi kullanılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the alexithymia in individuals with social media addiction in the Mediterranean Region. The sample of the study consists of 2800 people aged 18 and over in the Mediterranean Region. Participants were included in the study on a voluntary basis. It was found that 49,82% of the total sample was Female (n = 1395), 50,18% of them was Male (n = 1405) and that the mean age of the participants was 33 years. In addition to sociodemographic information form, Addiction Load Form was used in order to measure social media addiction behaviorally and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) was used to measure the relationship between social media dependence and alexithymia. Data were analyzed using SPSS-21 statistical package program. The relationship between social media addiction and alexithymia levels of individuals was examined using one-way analysis of variance (ANOVA). The relationship between social media dependence and some demographic characteristics and the alexithymia levels of the individuals were given using regression analysis.