Reaction of Tin (IV) and titanium (IV) halides with transtion metal complexes
Geçiş metal komplekslerinin kalay (IV) ve titan (IV) holojenürler ile reaksiyonları
- Tez No: 65744
- Danışmanlar: PROF. DR. FADİME SARIKAHYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ill ÖZET GEÇİŞ METAL KOMPLEKSLERİNİN KALAY(IV) VE TİTAN(IV) HALOJENÜRLER İLE REAKSİYONLARI Funda DEMİRHAN Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Fadime SARIKAHYA 1997, 88 sayfa Çift çekirdekli M2(sal-p-pda)2 tipindeki Cu(II) ve Cd(II) kompleksleri ve tek çekirdekli Co(sal-p-pdaH)2(H20)2 ve Zn(sal-p-pdaH)2 kompleksleri, para-fenilendiamin'in salisilaldehit ile kondensazyon reaksiyonu ile meydana gelen Schiff baz ligandı (sal-p-pdaH2) ile hazırlanmıştır. Schiff baz ve komplekslerinin yapılan elementel analiz ve spektral veriler ışığı altında değerlendirilerek bu kompleksler için olası yapılar önerilmiştir. Çalışmada Schiff baz ve sentezlenen bu komplekslerin kalay(IV) ve titan(IV) klorür ile reaksiyonları incelenmiş ve kalay(IV) klorür ile yapılan reaksiyon sonucu oluşan Zn(sal-p-pdaH)2Sn2Clg, Co(sal-p-pdaH)2(H20)2Sn2Clg, ve SnCl4(sal-p-pdaH2), katılma ürünlerine ilişkin elementel analiz ve spektral verilerinin değerlendirilmesi ile olası yapılar önerilmiştir. Titan(IV) klorür ile reaksiyon sonucu oluşan katılma ürünlerinin yapılan, elementel analiz ve spektral verileri uygun bir kompleks yapısını işaret etmedikleri için aydınlatılmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT REACTION OF TIN(IV) AND TITANIUM(IV) HALIDES WITH TRANSITION METAL COMPLEXES DEMÎRHAN, Funda Ph.D. in Chemistry SupervisonProf.Dr.Fadime Sankahya 1997, 88 pages Binuclear Cu(II) and Cd(II) complexes of the type M2(sal-p-pda)2 and mononuclear complexes Co(sal-p-pdaH)2(H20)2 and Zn(sal-p-pdaH)2 have been prepared. The Schiff base ligand (sal-p-pdaH2) was derived from the condensation of p-phenylenediamine and salicylaldehyde. Characterization of the Schiff base and its complexes was accomplished primarily by elemental analysis and spectroscopic (IR, FAB -Mass, X-ray powder pattern) methods. According to these data the probable structures have been assigned to these complexes. The reactions of tin(IV) and titanium(IV) chlorides with the Schiff base and Schiff base complexes synthesized in this work have been investigated. Probable structures have been suggested to Zn(sal-p-pdaH)2Sn2Clg, Co(sal-p-pdaH)2(H20)2Sn2Clg, and SnCl4(sal-p-pdaH2) according to the available evidences. The reaction products of Titanium(IV) chloride with the Schiff base and Schiff base complexes could not be identified. The elemental analysis results and IR spectral data for these products indicated that the desired addition complexes were not formed.