Tiftik keçi derilerinin teknolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
A Research for technologic specialtes of angora goat skin
  1. Tez No: 65745
  2. Yazar: E.ESER EKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRBÜZ GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET TİFTİK KEÇİ DERİLERİNİN TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA EKE, E.Eser Yüksek Lisans Tezi, Deri Teknolojisi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Doç.Dr.Gürbüz GÜLÜMSER Ocak, 1997, 42 sayfa Bu çalışmada; öncelikle Ankara keçi ham derilerinin kalınlık, yağ miktarı, nem, toplam kül ve deri maddesi gibi bir dizi fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Analizler ilgili Türk Standartlarına uygun olarak yapılmıştır. Bu analizlerde elde edilen sonuçlar şöyledir: Bu araştırma için 20 adet Ankara keçi ham derileri alınmış ve sadece yağ giderme işlemleri farklı olmak suretiyle dört grup altında işlenmişlerdir. Yağ giderme işlemleri aşağıdaki gibidir: Birinci Grup => % 10 gaz + % 2 foryl İkinci Grup => % 6 solvent içermeyen yağ giderme maddesi Üçüncü Grup => % 1 5 gaz + % 2 foryl Dördüncü Grup => % 20 gaz + % 0.5 foıyl Bütün işlemler sonunda yapılan tayinler ve bulunan sonuçlar şöyledir:Birinci Grup İçin Kopma Mukavemeti49.38 daN /cm2 Uzama%63.6 Yırtılma Mukavemeti18.65 daN/cm Dikiş Yırtılma Mukavemeti36.92 daN/cm Kalınlık1.35 mm Yumuşaklık6.92 pH4.57 Yağ Miktarı% 19.72 Nem% 7.53 Deri Maddesi% 54.4 Cr2O3%3.57 Toplam Kül% 4.6 İkinci Grup İçin Kopma Mukavemeti79.25 daN /cm2 Uzama% 58.4 Yırtılma Mukavemeti32.72 daN/cm Dikiş Yırtılma Mukavemeti57.9 daN/cm Kalınlıkl.43 mm Yumuşaklık5.8 pH4.43 Yağ Miktarı% 16.56 Nem% 7.89 Deri Maddesi% 59.2 Cr2O3%3.25 Toplam Kül%4.38Üçüncü Grup İçin Kopma Mukavemeti52.64 daN /cm2 Uzama%63.4 Yırtılma Mukavemeti22.45 daN/cm Dikiş Yırtılma Mukavemeti51.36 daN/cm Kalınlık1.44 mm Yumuşaklık6.39 pH4.4 Yağ Miktarı% 13.92 Nem% 8.05 Deri Maddesi% 61.05 Cr2O3% 2.7 Toplam Kül%3.8 Dördüncü Grup İçin Kopma Mukavemeti89.28 daN /cm2 Uzama% 63.4 Yırtılma Mukavemeti29 daN/cm Dikiş Yırtılma Mukavemeti65.5 daN/cm Kalınlık1.86 mm Yumuşaklık5.35 pH4.23 Yağ Miktarı% 11.71 Nem%8.17 Deri Maddesi% 64.7 Cr203% 4.32 Toplam Kül% 4.28Bütün işlemler bittikten sonra sonuçlar istatistiksel olarak TARİST programında karşılaştırılmıştır. Bu dört grup arasında sadece yağ miktarları ve deri maddeleri arasında fark bulunmuştur (p = 0.05). Dördüncü grup en yüksek deri maddesi içeriği ve en az yağ maddeleri içermesi bakımından en iyi grup olarak tespit edilmiştir. Bunun bir sonucu olarak, yağ giderme işleminin deri işlemede önemli işlemlerden biri olduğu söylenebilir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar Unido'nun tavsiye ettiği değerler ile karşılaştırılmış ve buna göre Ankara keçi derilerinin giysilik deri üretimine uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH FOR TECNOLOGIC SPECIALTIES OF ANGORA GOAT SKIN EKE, E.Eser MSc in Leather Eng. Supervisor: AssocProf.Dr.Gürbüz GÜLÜMSER January 1997, 42 pages Firstly this work has done to investigate, some physical and chemical properties of Angora goot skins such as thickness, moisture, fatty substance, total ash and skin substance. Analyses were done according to methods which were described in the related Turkish Standard. After this investigation the results were found like this: Twenty pieces of Angora goat skins were taken for this research and these skins were processed four groups that were only the degreasing process were changed. The degreasing processes were: First group => % 10 petroleum + % 2 foiyl Second group :=> % 6 degreasing agent which is not content of solvent Third group => % 15 petroleum + % 2 foryl Fourth group => % 20 petroleum + % 0.5 foiyl After all the process these determinations were done and these results were found:For First Group Tensile strength49.38 daN/cm2 Elongation% 63.6 Tearing load18.65 daN/cm Stitch Tearing Strength36.92 daN/cm Thickness1.35 mm Softness6.98 pH4.57 Fatty Substance% 19.72 Moisture% 7.23 Skin Substance% 54.4 Cr2O3% 3.57 Total ash% 4.6 Second Group Tensile strength79.25 daN/cm2 Elongation% 58.4 Tearing load32.72 daN/cm Stitch Tearing Strength57.9 daN/cm Thickness1.43 mm Softness5.8 pH4.43 Fatty Substance% 16.56 Moisture% 7.89 Skin Substance% 59.2 Cr2O,% 3.25 Total ash% 4.38Third Group Tensile strength52.64 daN/cm2 Elongation%63.4 Tearing load22.45 daN/cm Stitch Tearing Strength51.36 daN/cm Thickness1.44 mm Softness6.39 pH4.4 Fatty Substance% 13.92 Moisture% 8.05 Skin Substance% 61.05 Cr2O3% 2.7 Totalash%3.8 Fourth Group Tensile strength89.28 daN/cm2 Elongation%63.4 Tearing load29 daN/cm Stitch Tearing Strength65.5 daN/cm Thickness1.86 mm Softness5.35 pH4.23 Fatty Substance% 11.71 Moisture%8.17 Skin Substance% 64.7 Cr2O3% 4.32 Total ash% 4.28After finishing all the analyses the results were compared as statistical by TARIST programm. It was found that only fatty substance and hide substance were different between the four groups. Fourth group had less fat and higest hide substance. So it was the best result. As a result of this, it can be said that degreasing is one of the most important process leather making. In this study obtained results are compared with advised results of Unido and according to these results, Angora goat skins are suitable for clothing leather.