Stratejik rekabet üstünlüğü sağlama aracı olarak inovasyon stratejileri: Kişisel bakım sektörü işletmelerine yönelik bir araştırma
Innovation strategies as a tool to achieve strategic competitiveness: A research on personal care sector activities
- Tez No: 657442
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz teknolojisi, pazar şartları, değişen müşteri beklentileri ve rekabet koşullarında işletmelerin rakiplerinden farklılaşmak ve rekabet üstünlüğünü sağlamak için inovasyon kullanılan önemli araçlardandır. Çalışmamızda kişisel bakım sektöründe inovasyonun rekabet üstünlüğüne etkisi incelenmiştir. Çalışmada kişisel bakım sektöründe faaliyet gösteren ve İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı 276 işletmenin 175'ine ulaşılarak 293 yönetici pozisyonundaki çalışana anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda rekabette üstünlüğün işletmenin inovasyon stratejisine göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla one way anova testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışmanın temel hipotezi olan rekabette üstünlük işletmenin inovasyon stratejisine göre farklılık göstermektedir hipotezi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's technology is important information to differentiate from competitors in terms of market conditions, changing customer expectations and competition conditions and to provide competitive advantage. In our study, the effect of innovation on the competitive advantage in the personal care sector has been examined. In the study, 175 of the 276 registered companies operating in the personal care sector and registered to the Istanbul Chamber of Commerce were reached and 293 managerial employee surveys were conducted. According to the data obtained, one way anova test was applied in order to determine whether superiority in competition differs according to the innovation strategy of the enterprise. As a result of the analyzes conducted, the hypothesis of the study, which is the basic hypothesis of competition, differs according to the innovation strategy of the enterprise.