Türkiye'deki etnik grupların toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of attitudes toward gender roles of ethnic groups in turkey
- Tez No: 657443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan Türk, Kürt, Arap ve Çerkezlerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanında, bu araştırma toplumsal cinsiyet rollerine karşı tutumların yaş, cinsiyet, eğitim süresi, anne-baba eğitim durumu ve birliktelik durumu, aile tipi ve yaşanılan yer değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini sınamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-60 yaş aralığındaki 1829 kişi oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre Çerkez, Kürt ve Türk katılımcıların eşitlikçi cinsiyet rolüne, kadın cinsiyet rolüne, evlilikte cinsiyet rolüne, geleneksel cinsiyet rolüne, erkek cinsiyet rolüne ve genel olarak toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları Arap katılımcılara göre daha eşitlikçidir. Eşitlikçi cinsiyet rolüne, kadın cinsiyet rolüne, evlilikte cinsiyet rolüne, geleneksel cinsiyet rolüne, erkek cinsiyet rolüne ve genel olarak toplumsal cinsiyet rolüne ilişkin eşitlikçi tutum yaşın artması ile azalmış, toplam eğitim süresinin artması ile artmıştır. Çalışmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the attitudes towards gender roles of Turkish, Kurdish, Arabs and Circassians living in Turkey. In addition, this study was conducted to examine whether attitudes towards gender roles differ in terms of age, gender, duration of education, parental education status, parental togetherness status, family type and place of residence. The sample of the study consisted of 1829 people in the 18-60 age range living in Turkey. In order to collect data, Sociodemographic Information Form that prepared by researcher and Gender Roles Attitude Scale (GRAS) prepared by the researcher were used. According to the findings of the study, the attitudes of the Turkish, Kurdish and Circassian participants towards the egalitarian gender roles, female gender roles, marriage gender roles, traditional gender roles, male gender roles and gender roles in general are more egalitarian than Arab participants. The egalitarian attitude towards the egalitarian gender roles, the female gender roles, marriage gender roles, the traditional gender roles, the male gender roles and the gender roles in general decreased with increasing age and increased with increasing total education duration. The findings of the study were discussed in the light of the literature.