Yerel yönetimlerin kültüre katılımdaki rolü: Zeytinburnu Kültür Merkezi örneği
The role of local governments in participation in culture: The case of Zeytinburnu Culture Center
- Tez No: 657441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ŞATIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Zeytinburnu Belediyesi'nin kültüre katılıma yönelik yaklaşımına ve Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki kültür-sanat kursiyerlerinin kültüre katılım tecrübelerine odaklanılmıştır. Belediye yöneticileri ve çalışanlarıyla yapılan derinlemesine mülakatlara göre kültürel faaliyetler ile ilçenin olumsuz imajını iyileştirmek, ilçeye ekonomik anlamda katkı sağlamak ve ortak bir kent kültürü oluşturmak hedeflenmiştir. Araştırmada, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi kültüre katılım ve erişim de kent hayatındaki eşitsizliklerin görünür olduğu bir alan olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda katılımcıların kültür merkezindeki kurslara gitmeye nasıl karar verdikleri, bu kurslara devam ederken karşılaştıkları engeller ve İstanbul'daki diğer kültür-sanat faaliyetleriyle ilişkileri incelenmiştir. Katılımcıların deneyimleri yalnızca kültürel eşitsizliklerin bir örneği olarak ele alınmamış, katılım sürecindeki öznel yönler keşfedilmeye çalışılmıştır. Bireyleri kültür merkezine yönlendiren, katılımlarını sınırlandıran ve teşvik eden unsurların olduğu ancak kültüre katılımlarının yaşadıkları ilçe ve kamu kurumlarıyla sınırlı kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the approach of the Zeytinburnu Municipality to participation in culture and the Zeytinburnu Culture and Art Center trainees' experience of participation in culture. According to the in-depth interviews conducted with municipality managers and workers, it is aimed to improve the negative image of the district, make a financial contribution to the district, and create a common city culture with cultural programming. The research assumes that participation in and access to the culture demonstrate the inequalities in city life, such as education, health, and transportation. The study examines the informants' decision-making process, the barriers that they had faced, and their relationship with other cultural and art activities in Istanbul in this context. The experiences of the informants are not considered only as an example of cultural inequalities but also used to understand the subjective elements of individual participation. The study shows that there are factors that direct individuals to the culture center, limit and promote their participation, and yet their participation is limited to the district they live and its public institutions.