Engelli istihdamı ve karşılaşılan sorunlar: İzmir ili örneği
Employment of disabled people and problems encountered: İzmir city case
  1. Tez No: 657466
  2. Yazar: EMRAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞEBNEM SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizde toplam nüfusun ciddi bir kesimini oluşturan ve büyük bir çoğunluğunun istihdama dahil olamadığı bilinen engelli bireylerden istihdama dâhil olanların da istihdam süreçlerinde birçok sorunla karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, istihdam edilen engelli bireylerin istihdam süreçlerinde karşılaştıkları sorunları ortaya koymak ve araştırmamızın varsayımlarının doğruluğunu tespit etmektir Birinci bölümde“engellilik”kavramı, ikinci bölümde Türkiye'de engelli istihdamı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, engellilerin istihdam sürecinde algıladıkları sorunların tespit edilmesi amacıyla, anket yöntemi ile toplanan verilerin analizine yer verilmiştir. Anket uygulaması İzmir ili merkezinde faaliyet gösteren hastanelerde istihdam edilen 170 engelli birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, engelli çalışanların yaşadığı sorunların, alan yazından kısmen farklı olarak, dört faktör altında toplandığı görülmüştür; bunlar istihdam süreci ve altyapı, toplum ve engelli bireyin eğitimi, ayrımcılık, işyeri ortamı / sektör kaynaklı sorunlardır. Genel olarak, çalışan engelli bireylerin istihdam süreci ve altyapı, toplum ve engelli bireyin eğitimi ve işyeri ortamı / sektör kaynaklı sorun algılamadıkları fakat ayrımcılıktan kaynaklanan sorunlar algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamızda tespit edilen sorunlar ile alan yazında karşılaşılan sorunlar tartışılarak, sonuç bölümünde tespit edilen sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that, disabled individuals who constitute a significant portion of the total population in our country and majority of them are not included in the employment, also face many problems in the employment processes. The aim of this study is to detect the problems faced by disabled individuals during their employment processes and verify assumptions of our researches.“Disability”concept has been examined in the first section, the following section is mainly focused on disabled employment in Turkey. In the last section, the analysis of the survey which is conducted to detect the problems perceived by the disabled in the employment process is presented. This survey is applied 170 disabled individuals who are employed the hospitals in center of İzmir. As a result of the study, the difficulties experienced by disabled employees, categorized under four factors partly different from literature; these are employment processes and backgrounds, community and disabled individuals education, discrimination, workplace and sector related problems. In general, it is concluded that disabled individuals employed are not perceived any problem about their employment processes and backgrounds, community and disabled individuals education, workplace and sector related problems, however they perceived problem about the in discrimination related difficulties. Problems detected in our research, by arguing the problems that are researched in our work and the problems in literature, in the conclusion part the solutions are proposed for these discovered problems