İşbirlikli düzenleme ortamı olarak blog kullanımının öğretmen adaylarının mesleki kimlik gelişimleri ve işbirlikli düzenleme durumları üzerindeki etkisi
The effect of blog-use as co-regulated learning environment on the preservice teachers' professional identity and their co-regulation situations
  1. Tez No: 657483
  2. Yazar: VOLKAN LÜTFİ PAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL TANRISEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada Öğretmenlik Uygulaması dersi kapsamında işbirlikli düzenleme ortamı olarak blog kullanımının sınıf öğretmeni adaylarının mesleki kimlik gelişimleri ve işbirlikli düzenleme durumları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında basit karma yöntem türlerinden Yakınsayan Paralel Karma Yöntem Deseni kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan karma yöntem çalışmasına uygun olarak nitel ve nicel veriler aynı anda toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017 - 2018 akademik yılı bahar döneminde Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünde öğrenim görmekte olan Öğretmenlik Uygulaması-II dersine devam eden 60 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubunda yer alan öğretmen adayları rast gele belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubu ile yapılan derslerin her birinde öğrenciler işbirlikli grup çalışmalarına katılmış, haftalık planlanan etkinlikleri uygulayarak uygulamalarına ilişkin yansıtmalarda bulunmuşlardır. Yapılan etkinlikler deney grubu üyelerine bloglar üzerinden dijital olarak, kontrol grubu üyelerine ise yapılan haftalık toplantılar sırasında basılı materyal olarak verilmiştir. Deney grubu üyeleri paylaşımlarını bireysel ve grup olarak blog uygulaması üzerinden yapmıştır. Kontrol grubu üyeleri ise bireysel paylaşımlarını yazılı rapor olarak hazırlamıştır ve grup paylaşımlarını da sınıf ortamında yapılan toplantılarda sunmuştur. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından geliştirilen“Öğretmenliğe İlişkin Mesleki Kimlik Algısı Ölçeği”,“İşbirlikli düzenleme Ölçeği”,“Açık Uçlu Soru Formu”,“Gözlem Formu”ve öğretmen adaylarının bloglarda yaptıkları yansıtmaların incelenemesiyle toplanmıştır. Öğretmen adaylarının mesleki kimlik algıları ve işbirlikli düzenleme durumlarının deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark gösterip göstermediğini tespit etmek için Karışık Ölçümler İçin İki Yönlü (Faktörlü) Varyans Analizi yapılmıştır. Deney grubundaki öğretmen adaylarının bloglarda ortaya koydukları yansıtmaların mesleki kimliklerine ve işbirlikli düzenleme durumlarına ilişkin hangi özellikleri taşıdığı ve deney grubunda yer alan öğretmen adaylarının blog uygulamalarına ilişkin görüşlerinin tespit edilmesi için içerik analizi yapılmıştır. Öğretmen adaylarının mesleki kimliklerine ilişkin gözlemler, frekans ve yüzde tablosu olarak sunulmuştur. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının mesleki kimlik algılarının, işbirlikli düzenleme durumlarının deney grubu ile kontrol grunu arasında deney grubunun lehine anlamlı bir fark gösterdiği tespit edilmiştir. Deney grubundaki öğretmen adaylarının bloglarda ortaya koydukları yansıtmaların mesleki kimlik algılarına ilişkin mesleki aidiyet, mesleki özyeterlik ve eğitim inançları gibi özellikleri taşıdığı tespit edilmiştir. Bloglarda yer alan yansıtmalar öğretmen adaylarının kendilerini mesleğin bir üyesi gibi hissettiklerini, mesleki bilgilerini sınıf ortamında kullanabildiklerini ve etkili bir öğretim için öğretmenlik mesleğine ilişkin olumlu algıları olduğunu ortaya koymuştur. Deney grubunda yer alan öğretmen adaylarının blog uygulamalarına ilişkin görüşlerinin genel olarak olumlu yönde olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının çoğunluğu blog uygulamaları sayesinde mesleki anlamda kendilerini tanıma fırsatı bulduklarını, kendilerini öğretmen gibi hissettiklerini ve işbirlikli düzenleme becerilerinin geliştiğini ifade etmişlerdir. Uygulama derslerinde deney grubunda ve kontrol grubunda yer alan öğretmen adaylarının mesleki kimliklerine ilişkin mesleki özyeterlik ve mesleki aidiyet özellikleri gözlenmiştir. Hem deney grubunda hem de kontrol grubunda yer alan öğretmen adaylarında benzer özellikler gözlenmiştir. Ancak kontrol grubunda yer alan öğretmen adaylarının ses tonunu sınıfa göre ayarlama, teknolojiden etkin biçimde yararlanma, derste dikkati canlı tutma ve zamanı verimli kullanma gibi durumlar bakımından deney grubundaki öğretmen adaylarına göre daha çok eksiklikleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of blog-use as co-regulated learning environment on the pre-service teachers' professional identity and their co-regulation situations within the scope of teaching practice course. The study group was made up of the 60 pre-service teachers enrolled in“Teaching Practice - II”class at Mersin University Faculty of Education Classroom Teaching Program in 2017 – 2018 academic year. Mixed methods design was used in this study. Within the scope of the research, initially the measurement tools were developed, preliminary implementation was performed by creating a blog environment then planned studies were carried out with experimental and control groups. In this study, the data were collected with Professional Identity Perception Scale for Teachers , Co-Regulated Learning Scale, Open-ended Questions Form, Observation Form and Blog application.Two-Way (Factor) Variance Analysis for Mixed Measurements was performed to determine the pre-service teachers' professional identity perceptions and co-regulation situations whether there was a significant difference between the experimental group in which pre-service teachers used blog application and the control group where blog application was not used. Content analysis was performed to determine the traits of the pre-service teachers in the experimental group regarding their professional identity and co-regulation situations in their blogs and to determine the opinions of the pre-service teachers in the experimental group on their blog practices. In the study, the data obtained from the observation form were presented as frequency and percentage table separately for the experimental and control groups in order to answer the question of which traits were observed regarding the professional identity of the pre-service teachers in the experimental group and control group. It was found that there was a significant difference between the professional identity perceptions of experimental group in which pre-service teachers used blog application and the control group where blog application was not used. This difference was found to be in favor of pre-service teachers in the experimental group. It was determined that the experimental group pre-service teachers' reflections on the blogs indicate some aspects about their perception of professional identity such as professional commitment, professional self-efficacy and educational beliefs. When the reflections revealed in the blogs were examined, it was seen that pre-service teachers felt like a member of their profession, used their professional knowledge in the classroom and had positive perceptions about teaching profession for effective teaching. The opinions of the pre-service teachers in the experimental group regarding the implementation on the blog were generally positive. Based on the ideas of pre-service teachers, it was determined that they had the opportunity to get to know themselves professionally through the blog application; they felt like a real teacher and develop coregulation skills. In the teaching practice class professional self-efficacy and professional commitment traits were observed for the professional identity of pre-service teachers in the experimental group and control group. Both the pre-service teachers in the experimental group and the control group were found to have similar traits. However, it has been observed that there were more deficiencies in the control group compared to the pre-service teachers in the experimental group in terms of adjusting the tone of voice for the students in the class, using the technology effectively, keeping the attention alive and using the time efficiently.