Koroner yoğun bakım ünitesinde koroner anjiografi geçirmiş hastaların bilgi gereksinimleri ve transfer anksiyetesi arasındaki ilişki
The relationship between the knowledge requirements and transfer anxiety of the patients who have been conducted coronary angiography inthe coronary intensive care unit
- Tez No: 657485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan bu araştırma; Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde Koroner Anjiografi Geçirmiş Hastaların Bilgi Gereksinimleri ve Transfer Anksiyetesi Arasındaki İlişkinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı-kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 01 Haziran-01 Aralık 2019 tarihleri arasında koroner anjiografi işlemi uygulanmış 460 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından literatür taraması ile oluşturulan sosyodemografik özellikler içeren tanıtıcı bilgi formu, Durumluk Süreklik Kaygı Ölçeği ve Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği ile toplandı. DSKÖ' den alınabilecek minimum puan 40, maksimum puan 160'dır. HÖGÖ' den alınabilecek minimum puan 50, maksium puan 250' dir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Fisher Skewnes-Kurtosis değeri ile değerlendirildi. Gruplar arası farkın belirlenmesinde Independet Samples t Testi, One way ANOVA ve Tukey HSD testi uygulandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 22.0 Paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
This research done; Coronary Angiography in the Coronary Intensive Care Unit was performed in a descriptive-cross-sectional type for the purpose of the Relationship between Patients' Information Tensions and Transfer Anxiety Patients. The research was completed with 460 patients who underwent coronary angiography between 01 June-01 December 2019 in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. Development of Research; An introductory information form containing socio-demographic characteristics related to the literature review was collected by the research using the State Trait Anxiety Scale and the Patient Learning Needs Scale. The minimum score that can be obtained from STAS (State Trait Anxiety Scale) is 40, the maximum score is 160. The minimum score that can be obtained from PLNS (Patient Learning Needs Scale) is 50 and the maximum score is 250. The data were suitable for normal distribution and were evaluated with Fisher Skewnes-Kurtosis value. Independent Samples t-Test, One Way ANOVA and Tukey HSD test were used to determine the difference between groups. The use of the data was done with the SPSS 22.0 Package program.