Koroner anjiyografi sonrası koroner arter bypass greft cerrahisi önerilen hastalarda hemşirenin eğitici hasta danışmanlığı rolünün hastanın anksiyete ve cerrahi kararına etkisi
The effect of the educational patient counselingrole of the nurse on anxiety and surgical decision in patients for whom cabg surgery is suggested after coronary angiography
  1. Tez No: 487513
  2. Yazar: MEHMET AHRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET KORONER ANJİYOGRAFİ SONRASI KABG CERRAHİSİ ÖNERİLEN HASTALARDA HEMŞİRENİN EĞİTİCİ HASTA DANIŞMANLIĞI ROLÜNÜN HASTANIN ANKSİYETE VE CERRAHİ KARARINA ETKİSİ Mehmet AHRAZ, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik AD Yüksek Lisans Tezi Gaziantep 2018 Koroner anjiyografi sonrası KABG cerrahisi önerilen hastalarda hemşirenin eğitici hasta danışmanlığı rolünün hastanın anksiyetesi ve cerrahi kararına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde koroner anjiyografi (KA) olan ve KABG önerilen hastalarda yapılan kontrol ve çalışma gruplu yarı deneysel araştırmadır. Araştırmanın kontrol grubu (KG) verileri 27.01.2016-25.05.2016, çalışma grubu (ÇG) verileri ise 09.11.2017-15.04.2017 tarihleri arasında toplanmıştır. ÇG hastalarına araştırmacı tarafından KA ve KABG hakkında bilgi ve eğitim verilmiş, KG hastaları kliniğin rutin uygulaması sürdürülmüştür. Araştırmaya 40 kontrol ve 40 çalışma grubunda olmak üzere 80 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler Hasta Tanılama Formu ve STAI aracılığıyla toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 23 for Windows paket programında yapılmış, istatistik anlamlılık için p0.05). KG'nun %77.5'inin, ÇG'nun %100'ünün KA hakkında bilgi sahibi oldukları, ÇG'nun %70'i, KG'nun %3.2'si sadece hemşireden bilgi almıştır. KABG cerrahisi hakkında ÇG'nun %100.0'ü, KG'nun %30.0'unun bilgi aldığı, ÇG'nun %72.5'inin, KG'nun %8.3'ünün sadece hemşireden bilgi aldıkları belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF THE EDUCATIONAL PATIENT COUNSELINGROLE OF THE NURSE ON ANXIETY AND SURGICAL DECISION IN PATIENTS FOR WHOM CABG SURGERY IS SUGGESTED AFTER CORONARY ANGIOGRAPHY It was aimed to determine the effect of the educational patient counseling role of the nurse on anxiety and surgical decision in patients for whom CABG surgery was suggested after coronary angiography. This studywas a quasi-experimental study with control and experimental groups, conducted on patients who underwent coronary angiography (CA) in the Intensive Care Unit at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Hospital and for whom CABG was suggested. While the data of the control group (CG) of the study were collected between 27.01.2016 and 25.05.2016, the data of the experimental group (EG) were collected between 09.11.2017 and 15.04.2017. The EGpatients were informed and trained by the researcher about CA andCABG; whereas, the CG patients continued the routine application of the clinic. 80 patients, including 40 patientsin control group and 40 patientsin experimental group, were included in the study. The data were collected using Patient Diagnosis Form and STAI. Statistical analyses were carried out in the SPSS 23 for Windows packaged software and the value of p0.05). It was determined that 77.5% of CG and 100% of EGhad knowledge about CA; whereas 70% of EGand 3.2% of CGgot information only from the nurse. It was also determined that 100.0% of EGand 30.0% of CG got information about CABG surgery; whereas 72.5% of EG and 8.3% of CG obtained information only from the nurse (p0.05).