Reklam filmlerinde kullanılan küresel ve yerel öğeler:2018 yılında türkiye'de yayınlanan reklam filmleri üzerine bir karşılaştırma
Global and local elements used commercial films:a comparision of commercial fi̇lms broadcasted in Turkey in 2018
- Tez No: 657495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İşletme, Radio and Television, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
1980'lerden itibaren etkisini iyice artıran küreselleşme kavramı günümüzde çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Küreselleşmenin ekonomi, siyasi, coğrafi, teknoloji gibi birçok alana etkisinin yanında kültür üzerindeki etkisi de günümüzde çok konuşulmaktadır. Bazıları küreselleşmeyle birlikte dünyanın tek bir küresel kültüre doğru gittiği iddiasını ortaya atarken bazıları ise küreselleşmenin yerelliklerin ortaya çıkmasına olanak sağladığını iddia etmektedir. Bu çalışma küreselleşmeyle birlikte küresel ve yerel arasında nasıl bir ilişkinin ortaya çıktığını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 2018 yılında Türkiye'de yayınlanan televizyon reklamları değerlendirmeye alınarak reklam filmlerinde kullanılan küresel ve yerel ögelerin ne sıklıkta ve ne şekilde kullanıldıkları rakamsal değerler olarak ortaya konmuştur. İçerik analizi yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın örneklemini 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında yayınlanan 253 televizyon reklam filmi oluşturmaktadır. Yapılan analizin sonucuna göre reklam filmlerinde kullanılan küresel ve yerel ögelerin toplam sayı değerlerinin birbirlerine yakın olduğu tespit edilmiştir. Küresel markalar ile yerel-ulusal markaların kullandıkları küresel ve yerel ögelerin sayıları da birbirlerine çok yakın çıkmıştır. Ayrıca markaların ait olduğu ürün-hizmet kategorileri ve kullandıkları küresel-yerel ögeler arasında tutarlı sonuçlar bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda küreselleşmeyle birlikte yerelliklerin tamamen kaybolmadığı ve etkisini devam ettirdiği, küreselin ve yerelin iç içe geçtiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, which has increased its influence since the 80s, is a widely used concept today. While globalization has an impact on many fields such as economy, politics, geography and technology, nowadays its cultural impact has been widely discussed. Some argue that globalization suggests that the world is heading towards a single global culture, for others, globalization allows localities to emerge. This study is conducted to reveal the current situation of global and local elements in Turkey. The main objective of this study is to determine the proportions and forms of global and local elements used in Turkish TV commercials through 2018 and make evaluations of revealed conditions. The sample of this study conducted using the content analysis method consists of 253 television commercials broadcast between January 1 and December 31. According to the results of the analysis, it has determined that the total number values of global and local items used in commercial films are close to each other. The numbers of global and local items used by global brands and local-national brands are also very close to each other. In addition, consistent results have found between the product-service categories to which the brands belong and the global-local elements they use. As a result of the study, it has concluded that the localities have not disappeared completely with globalization and continue to affect the global and the local.