Kırgızistan'da medya sektörü'nün değerlendirmelerine göre radyo, televizyon ve sinema eğitimi'nin durumu
The condition of education in the field of radio, television and cinema in Kyrgyzstan, according to media sector.
  1. Tez No: 657494
  2. Yazar: HAKKI İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Bilimleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmanın inceleme alanını oluşturan Kırgızistan Televizyonculuk Sektörü ile gerçekleştirilen nicel ve nitel çalışma sayesinde sektörün iletişim fakültelerine ilişkin değerlendirmeleri ile bu fakültelerde verilen eğitimin durumu araştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, fakültelerde eğitim alan mezunların bilgi, beceri ve yetkinliklerinin sektörün beklentileriyle ilişkiselliği gerekli analizler yapılarak ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışma giriş ve sonuç bölümü dışında, üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümünü kuramsal alt yapı oluşturmaktadır. Birinci bölümünde dünyada ve Kırgızistan'da genel televizyon yayıncılığı örgütlenme yapıları araştırılmış, Kamusal ve Tecimsel örgüt yapıları tespit edilmiştir. Bu başlıklar altında 5 farklı örgüt yapısı üzerine durulmuştur. Örgüt yapılanmalarında uygulanan bazı yaklaşımlar belirlenmiş ve bu yaklaşımların televizyonculuk sektörüne sağladıkları imkânlar incelenmiştir. Dünyada ve Kırgızistan'daki televizyonculuk sektörü örgütsel yapılarının içindeki iş grupları, görevleri ve işlevleri tek tek ele alınmıştır. İkinci bölümde eğitim konusu; kavramlar, temel öğeler, yaklaşımlar, amaç ve genel işlevler ele alınmış, toplumsal, kurumsal ve bireysel işlevlere ulaşılmıştır. Eğitimde bu işlevleri gerçekleştirirken kullanılan modeller belirlenmiştir. Bu modeller ile iletişim eğitimi ve sektörü arasında bağ kurulmaya çalışılmıştır. İletişim eğitiminde akademisyenler tarafından saptanan bazı sorunlar tespit edilmiştir. Bu genel bilgilerin ardından Kırgızistan'daki bazı iletişim eğitimi veren üniversitelerin Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümlerinin eğitim sürecinde kullandığı dersler ve bu derslerin çıktıları belirlenmiştir. Üçüncü bölümde ise Kırgızistan'da Televizyon Sektörünün İhtiyaç Duyduğu Elemanların Bilgi, Beceri ve Yetkinlikleri İle Kırgızistan'da iletişim eğitimi veren üniversitelerin mezunlarının edindikleri Bilgi, Beceri ve Yetkinliklerin Karşılaştırılmasını, sektör profesyonelleri tarafından yapılmıştır. Bu çerçevede sektör çalışanlarına çeşitli ziyaretler yapılmış, bu ziyaretlerde derinlemesine görüşmeler yapılıp, hazırlanan anket formunun doldurulması istenmiştir. Derinlemesine görüşmelerde iletişim eğitimi, akademisyenler ve mezunlar ile ilgili sorular sorulmuş, sektör gözüyle mezunların aldığı eğitim sorgulanmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde araştırmacı tarafından oluşturulan anket formuyla Kırgızistan'ın iletişim eğitimi veren 3 üniversitesinde verilen eğitimin puanlandırılması istenmiştir. Bu sayede seçilen 3 üniversitenin de İletişim Eğitimi veren fakültelerinin sektör gözüyle negatif ve pozitif yanları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work was prepared as a master thesis for a graduate of the Institute of Social Sciences of the Kyrgyzstan-Turkey“Manas”University. This work based on the qualitative and quantitative research in the media sector in Kyrgyzstan which aimed identifying the quality of education at the faculties of communication. The purpose of this work is to analyze the level of conformity of communication graduates knowledge and skills to sector expectations and requirements. This work consists of the three parts, introduction and conclusion. The first and second part are based on theoretical knowledge. In the first part the overall structure of television broadcasting in the world and in Kyrgyzstan was analyzing and commercial, public and institutional structures of television were defined. Five different organizational structures were considered in detail. And also identified some of the approaches that provided opportunities used in these organizational structures. Kyrgyz and world media sector working groups and their roles and functions in the organizational structure especially have been studied. The main theme of the second part is the theme of education: definitions, basic elements, approaches, concepts, objectives and functions. Educational models have been identified for the implementation of these functions. Established a connection between these functions and education in the field of communications, media sector. With the help of professionals the main problems of education in the field of communications have been identified. After studying general information, the universities in Kyrgyzstan including the Kyrgyzstan-Turkey“Manas”University, providing education in the field of communications were considered. Lessons and goals of the lessons which are studied in the educational process were analyzed. The third part includes the comparison of kyrgyz televısıon professıonals skılls and Kyrgyzstan – Turkey“Manas”university communication faculty graduates skılls. In this context, interviews with experts were conducted and questionnaires were filled. Specialists were asked questions about the teachers and graduates in the field of communication. Specialists were asked to rate education in universities of Kyrgyzstan in the field of communication using a point system. Thus, there was an attempt to identify the positive and negative aspects of the educational process of the Faculty of Communication of the Kyrgyz-Turkish University“Manas”.