Postmenopozal dönemdeki kadınlara uygulanan bilinçli farkındalık stres azaltma programının menopozal yakınmalar ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of mindfulness stress reduction program on menopausal complaints and quality of life i̇n postmenopausal women
- Tez No: 657518
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Araştırma postmenopozal dönemdeki kadınlara uygulanan bilinçli farkındalık stres azaltma programının menopozal yakınmalara ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma yarı deneyseldir. Araştırma evreni 2626 kadın, örneklemini de 55 deney ve 63 kontrol grubu olmak üzere toplam 160 kadın oluşturmuştur. Deney ve kontrol grubundaki kadınların verilerinin elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) uygulanmıştır. Deney grubundaki kadınlara 8 haftalık Bilinçli Farkındalık Stres Azaltma Programı uygulanmıştır. Araştırmaya katılan deney grubunda ki kadınlara ön testten 8 hafta sonra Menopozal Yakınmaları İçin Bilinçli Farkındalık Stres Azaltma Programı Kitapçığı dağıtılmıştır. Ön testten 8 ve 16 hafta sonra deney grubu ve kontrol grubundaki kadınlara BİFÖ, MSDÖ ve MÖYKÖ uygulanmıştır. Verileri değerlendirmek için tanımlayıcı istatistik, bağımsız gruplarda t-testi, ki-kare testi, ANOVA, Mauchly's testi ve Cronbach Alpha analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects Of Mindfulness Stress Reduction Program On Menopausal Complaints And Quality of Life in Postmenopausal Women Aim: The study was conducted to determine the effect of the mindfulness stress reduction program applied to postmenopausal women on menopausal complaints and quality of life. Materials and Methods: Research is quasi-experimental. The population of the study was 2626 women and the sample was composed of 55 experimental and 63 control groups, totally 118 women. The data of the study were collected using Personal Information Form, Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Menopausal Symptoms Assessment Scale (MSAS) and Menopause Specific Quality of Life Scale (MYQOL). In the study, an 8-week Mindfulness Stress Reduction Program was applied to the women in the experimental group. In the study, mid-test and post-test (MAAS, MSAS, MYQOL) were applied 8 and 16 weeks after the pre-test. Descriptive statistics, independent groups t test, chi-square test, ANOVA, Mauchly's test and Cronbach Alpha analysis were used to evaluate the data.