Yüksekova (Hakkâri) ekolojik koşullarında yetiştirilen bazı yumuşak ve sert çekirdekli meyve türlerine ait mahalli çeşitlerin tanımlanması
Definition of local cultivars belonging to some pome and stone fruit species grown in Yuksekova (Hakkâri) ecological conditions
- Tez No: 657519
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, Yüksekova (Hakkâri) ekolojik koşullarında uzun yıllar yetiştiriciliği yapılan ve yetiştiricilerin beğenisini kazanmış bazı mahalli armut, elma, erik ve şeftali çeşitlerinin tanımlanması amacıyla yürütülmüştür. 2018–2019 yıllarında yapılan bu araştırmada; çeşitlerin pomolojik, fenolojik, morfolojik ve bazı kimyasal özellikleri ile meyve ve sürgün gelişim durumları incelenmiştir. Elde edilen verilere göre; mahalli armut çeşitlerinden Mellaki, Hirmiyatirmehi ve Hirmizer çeşitlerinin, mahalli elma çeşitlerinden Sevasor ve Sevazer çeşitlerinin, mahalli erik çeşitlerinden Hülüreş, Hülühoh ve Hülüsor çeşitlerinin ve mahalli şeftali çeşitlerinden ise Hohasipi çeşidinin Yüksekova ekolojik koşullarında iyi performans gösterdikleri belirlenmiştir. Sözü edilen mahalli çeşitlerin standart çeşit adayı olabilecekleri kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to identify local pear, apple, plum and peach cultivars that were cultivated for many years on the ecological conditions of Yüksekova (Hakkâri) and gained the appreciation of the growers. In this research conducted betwen 2018 and 2019; fruit and shoot growth conditions with pomological, phenological, morphological and some chemical properties of the cultivars were investigated. According to the data obtained, Mellaki, Hirmiyatirmehi and Hirmizer cultivars from local pear cultivars, Sevasor and Sevazer cultivars from local apple cultivars, Hülüreş, Hülühoh and Hülüsor cultivars from local plum cultivars and Hohasipi cultivar from local peach cultivars, were determined to have good performance in ecological conditions of Yüksekova. It is concluded that the mentioned local varieties may be candidates to become standard cultivars.