Heterotopik retroperitoneal kalp transplantasyonu yapılmış cros-match uygunsuzluğu olan tavşanlarda MMF'nin Steroid ile transplant motor aktivite süresi ve rejeksyon açısından karşılaştırılması
Comparison of MMF with prednisone in terms of rejectionand duration of activity of transplant in rabbits thatunderwent retroperitoneal heterotopic heart transplantation
- Tez No: 657523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR DURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada mikofenolat mofetil (MMF) ve metilprednizolon (MP) rejeksiyon ve transplant aktivite süresi açısından, retroperitoneal kalp nakli yapılmış Yeni Zellanda tavşanlarında, karşılaştırıldı. Yöntemler: Retroperitoneal kalp nakli Yeni Zelanda beyaz tavşanlarında icra edildi. Hayvanlar iki gruba ayrılmıştır. MMF grubu (grup 1) (10 donör, 10 alıcı): 12,5 mg / kg MMF ağızdan uygulandı ameliyattan önce iki gün ; MP grubu (grup 2) (dokuz donörler, dokuz alıcı): 2 mg / kg MP, ameliyattan önce iki gün intramüsküler olarak uygulandı. Operasyondan sonra nakledilen bölgedeki tüm motor aktiviteyi bekledik. Kalp durunca Transplant alındı resipient sakrifiye edildi.MP grubundaki bir donör, motor aktivite durmadan öldüğü için dışlandı. Bulgular:Rejeksyon puanı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p = 0,865). Bununla birlikte, motor aktivite süresinin MMF grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha uzun olduğu bulundu. MP grubu (p = 0,013). Sonuç: Bu eksperimental çalışmada , MMF MP ile rejeksiyon açsıından benzer bulunurken, MMF motor aktivite süresi açısından daha efektif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, mycophenolate mofetil (MMF) and methylprednisolone (MP) were compared in terms of rejection and duration of activity of the transplant in New Zealand rabbits that underwent retroperitoneal heart transplantation. Methods: Retroperitoneal heart transplantation was performed in New Zealand white rabbits. The animals were divided into two groups. MMF group (group 1) (10 donors,10 recipients): 12.5 mg/kg MMF was administered orally for two days prior to the surgery; MP group (group 2) (nine donors, nine recipients): 2 mg/kg MP was administered intramuscularly for two days prior to the surgery. After the operation, we waited until all motor activity in the transplanted heart had stopped. The transplant was then removed and the recipient was sacrificed. A donor in the MP group was excluded since it died before the motor activity had stopped. Results: No statistically significant difference was found between the groups in terms of rejection score (p = 0.865). However, duration of motor activity was found to be statistically significantly longer in the MMF group, compared to the MP group (p = 0.013). Conclusion: In this experimental study, MMF was similar to MP in terms of rejection but had better efficacy in terms of duration of motor activity of the transplant.