Şemseddîn-i Sivâsî'nin Menâkıb-ı İmâm-ı Âzam adlı mesnevîsi (inceleme-tenkitli metin)
Şemseddîn-i Sivâsî's mathnawi named Menâkıb-ı İmâm-ı Âzam (textual analysis-critical edition)
  1. Tez No: 657545
  2. Yazar: OKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
Çalışmamızın konusunu teşkil eden eser, Şemseddîn-i Sivâsî tarafından kaleme alınan Menâkıb-ı İmâm-ı Âzam adlı mesnevîdir. Bu mesnevî, dinî-tasavvufî mesnevîlerin alt kategorisinde yer alan“din uluları ve evliya menkabeleri”kısmına dahil edebileceğimiz bir eserdir. Eser, yer yer dinin temel erkânına temas eden, yer yer ahlakî öğütler veren ve ayrıca İmâm-ı Âzam'ın hayatından kesitler sunan biyografik mahiyette bir eser özelliği de göstermektedir. Çalışmamız, eserin tespit edebildiğimiz yedi yazma nüshanın altısına dayanılarak yapılmıştır. Çalışmayla birlikte daha önce yapılmış olan çalışmalarda tespit edilen hatalar giderilmeye çalışılmıştır. Tenkitli metin çalışmasıyla eserin müellifin kaleminden çıkmış olan metne en yakın metnin ortaya konulması amaçlanmıştır. Netice olarak bu çalışmayla birlikte eserin beyit sayısı 2968 beyit olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde mesnevîlerin konusuna göre yapılmış olan tasnifleri üzerinde durulmuştur. Menâkıb kelimesinin anlamı üzerinde durularak menâkıbnâme türünün tarihî gelişim süreci ile bu türe kaynaklık eden ilk dönem eserleri dikkate sunulmuştur. Ayrıca bu türde ele alınan eserler ile İmâm-ı Âzam hakkında kaleme alınan menâkıbnâmelerin listesi verilmiştir. Sonraki bölümlerde Şemseddîn-i Sivâsî'nin hayatı hakkında bilgiler verilerek, eserleri ve edebî kişiliği üzerinde durulmuştur. Menâkıb-ı İmâm-ı Âzam adlı mesnevî çeşitli yönleriyle tanıtılmış ve eser tarafımızca hazırlanan tenkitli metne dayalı olarak muhteva ve şekil yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The work that forms the subject of our study is Mathnawi with the title of Manaqıb-ı İmâm-ı Azam which was written by Şemseddin-i Sivasi. This Mathnawi is a work that can be included in the part of 'Religion Pioneers and Derwish Menqabes' which takes place under category of Religious- Sufistic Mathnewies. This is a work that sometimes mentions basic rules of religion and sometimes gives moral advice; furthermore, it has biographical feature that presents abstracts from the life of İmâm-ı Azam. The number of couplets in this work is detected as 2968 by the study of critical text which we made. The work is composed of 11 parts and 1 conclusion. We can say that Şemseddin-i Sivasi preferred a simple, clear and understandable language as he did in most of his works. In the introduction part of our study, historical development process of manaqıbname genre and first period works that were the source to this genre were taken into consideration by focusing on the meaning of the word 'manaqıb'. Besides, the works which were studied in this genre and menaqıbnames written about İmâm-ı Azam are presented in a list. In the next parts, we put emphasis on works and literal character of Şemseddin-i Sivasi by giving information about his life. The mathnawi named Manaqıb-ı İmâm-ı Azam was introduced in various aspects and the work was studied on the point of both content and shape properties using bases of the critical text prepared by us.