Silahlı çatışma hukuku orantılılık ilkesinin siber saldırılara uygulanması
The application of the law of armed conflict proportionality to cyber attacks
  1. Tez No: 657550
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte savaşların da doğası değişmeye ve konvansiyonel silahlar yerini daha teknolojik savaş araç ve yöntemlerine bırakmaya başlamıştır. Bu doğrultuda, Silahlı Çatışma Hukuku'na konu kişiler, gruplar veya devletler bir bilgisayar ya da bilgisayar ağı üzerinden gerçekleştirdikleri siber saldırılar yoluyla kişilerin ölüm veya yaralanmasına ya da nesnelerin hasar veya yıkımına neden olabilmektedirler. Her ne kadar siber saldırılar, herhangi bir uluslararası andlaşmayla düzenlenmese de Silahlı Çatışma Hukuku'nun sivilleri korumak ve savaşı belirli kurallar dahilinde yürütmek şeklinde belirtebileceğimiz amaçları göz önüne alındığında, söz konusu saldırıların da belirli kurallar dahilinde yürütülmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Silahlı Çatışma Hukuku bağlamında yeni teknolojilerin düzenlenmesi ele alınmış ve bazı önemli tartışmalara da yer verilerek belirli kavramlar açığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde siber saldırılara Uluslararası Silahlı Çatışma Hukuku ve Uluslararası Olmayan Silahlı Çatışma Hukuku'nun uygulanması sorunu tartışılmıştır. Son bölümde ise Silahlı Çatışma Hukuku'nun en önemli ilkelerinden biri olan orantılılık ilkesinin siber saldırılara uygulanması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The nature of wars has begun to change, and conventional weapons have started to be replaced by more technological means and methods of war with the advent of technology. In this respect, individuals, groups or states that are subject to the Law of Armed Conflict may cause death or injury of persons or damage or destruction of objects via cyber attacks they carry out through a computer or computer network. Even though cyber attacks are not regulated by any international agreement, it is of great importance that these attacks must be carried out within certain rules by considering the objectives of the Armed Conflict Law as protecting civilians and conducting war within certain rules. This study consists of three chapters. In the first chapter, the regulation of new technologies in the context of the Law of Armed Conflict is questioned and certain concepts are tried to be clarified by touching upon some important discussions. In the second chapter, the problem of the application of Law of International Armed Conflict and Law of Non-International Armed Conflict to cyber attacks is discussed. In the last chapter, the application of the principle of proportionality, which is among one of the most important principles of the Law of Armed Conflict, to cyber attacks is examined.