Çok modlu taşımacılık sistemlerinin optimizasyonuna yönelik bir uygulama
An aplication for optimization of multimodal transportation systems
- Tez No: 657551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hizmet faaliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturan lojistik ve taşımacılık faaliyetleri, işletmelerin rekabet gücü ve müşterilerin memnuniyeti açısından büyük bir öneme sahiptir. Dağıtım ağlarında karşılaşılan zaman problemleri ve gün geçtikçe artan şirketler arası rekabetler lojistik sistemlerini daha karmaşık hale getirmiştir. Bu karmaşık sistem içerisinde müşteri memnuniyetinin gerçekleştirilmesi ve bu rekabet ortamı içerisinde belirli bir yer edinilebilmesi için belirli performans kriterlerinin sağlanması gerekmektedir. Söz konusu performansın sağlanabilmesi için lojistik kaynakların ve zamanın en uygun şekilde kullanılması gerekir. Bu tez çalışmasında firma için belirlenen rotada yerel depo ile başlayıp talep noktaları ile son bulan, dört aşamadan oluşan üç farklı taşıma ağı senaryosu oluşturulmuştur. Taşıma ağlarında farklı aşamalarda kara yolu, deniz yolu ve demir yolu taşıma modları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında dağıtım faaliyetlerinde bulunan lojistik hizmet sağlayıcıların taşıma ağlarını oluştururken taşıma modlarının sağladıkları avantaj ve dezavantajlar üzerinde durulmuştur. Arz noktası ile başlayıp talep noktası ile son bulan ağ sürecinde öncelikle toplam taşıma süresi minimize edilmeye çalışılarak tedarik ve talep noktaları arasındaki her aşamada taşınan yük optimize edilmiştir. Çok modlu taşımacılık problemi ile ilgili mevcut literatür çalışmaları incelenmiş, ilgili çalışmalar doğrultusunda bir model tasarlanarak bir dağıtım firmasında uygulama yapılmıştır. Firma için oluşturulan üç farklı senaryo ile elde edilen veriler karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics and transportation activities, which include a large part of service activities, have great importance in terms of competitiveness of enterprises and customer satisfaction. Time problems in distribution networks and increasing intercompany competition have made logistics systems more complex. In this complex system, it is necessary to provide specific performance criteria in order to achieve customer satisfaction and to gain a certain place in this competitive environment. In order to achieve this performance, logistics resources and time should be used in the most appropriate way. In this thesis, three different transportation network scenarios, consisting of four stages, starting with the local warehouse and ending with the demand points on the route determined for the company, were created. Road, sea and rail transport modes have been used at different stages in transportation networks. Within the scope of the study, advantages and disadvantages of transportation modes are emphasized while creating transportation networks of logistics service providers engaged in distribution activities. In the network process that starts with supply point and ends with demand point, firstly the total transportation time is tried to be minimized and the load transported at each stage between supply and demand points is optimized. The literature studies related to the multimodal transportation problem have been examined and a model has been designed and applied in a distribution firm in line with the related studies. The data obtained through three different scenarios created for the company were compared and interpreted.