36-60 aylık çocuğu olan annelerin tutumlarının çocukların gelişimi, mizacı ve bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi
Examination of mother's attitudes with children aged 36-60 months in terms of child development, temperament and some demographic variables
  1. Tez No: 657549
  2. Yazar: HÜSEYİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, 36-60 aylık çocuğu olan annelerin tutumlarının çocukların gelişimi mizacı ve bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yöntem aşamasında nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Araştırma 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında Diyarbakır İlinin Ergani İlçesinin Devlet Hastanesindeki Çocuk Gelişimi birimine yönlendirilen 3-5 yaş arasındaki 136 çocuk ve anneleri ile gerçekleştirilmiştir. Çocuklarının anne tutumlarını değerlendirmek için“Hamel Anne Tutum Testi”, gelişimlerini değerlendirmek için“Denver II Gelişimsel Tarama Testi”, mizaçlarını değerlendirmek için ise“Çocuklar İçin Kısa Mizaç Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu ve ölçekler yardımıyla elde edilen veriler istatistiksel paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada anne tutumlarının çocuğun yaşına ve okul öncesi eğitim durumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Anne tutumları çocuğun cinsiyeti ve anne öğrenim durumuna göre farklılaşmamıştır. Çocuğun gelişiminin çocuğun yaşına, okul öncesi eğitim alma durumuna ve anne öğrenim durumuna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çocuğun gelişimi cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Annenin aşırı koruyucu tutumu ve çocuğun gelişimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Annenin demokratik, otoriter ve ilgisiz-tutarsız tutumu ile çocuğun gelişimi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Annenin otoriter tutumu, aşırı koruyucu tutumu ve ilgisiz-tutarsız tutumu ile çocuk mizacı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Annenin demokratik tutumu ile çocuk mizacı arasında anlamlı ilişki görülmemiştir. Anne öğrenim durumu, çocuğun sebatkârlığı, çocuğun tepkiselliği ve çocuğun gelişimi anne tutumlarını yordayan değişkenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes of mothers with children of 36-60 in terms of children's development temperament and some demographic variables. The research was prepared to utilize the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. The research was carried out with 136 children between the ages of 3-5 and their mothers who were referred to the Child Development unit in the State Hospital of Ergani District of Diyarbakır in January and February 2020. The“Hamel Mother Attitude Test”was used to evaluate mother attitudes,“Denver II Developmental Screening Test”was used to evaluate children's development, the“Short Temperament Scale For Children”was used to evaluate temperaments. A statistical software package is used in the analysis of the collected data through personal information sheets and scales. In the study, it was found that the mother attitudes differ according to the child's age and preschool education status. The mother's attitudes did not differ according to the child's gender and mother's education status. It has been found that the child's development differs depending on the child's age, preschool education and mother's education status. The child's development does not differ by gender. A significant relationship was found between the mother's overprotective attitude and the child's development. No significant relationship has been found between the mother's democratic, authoritarian and unrelated-inconsistent attitude and the child's development. Significant relationships were found between the mother's authoritarian, overprotective and unrelated-inconsistent attitude and the child's temperament. No significant relationship was found between the mother's democratic attitude and the child's temperament. The mother's education level, child's persistence, child's reactivity and the child's development were determined as variables that predicted the mother's attitudes.