AK Parti ulaştırma politikaları (2002-2018)
AK Party's transportation policies (2012-2018)
- Tez No: 657556
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Ulaşım, Political Science, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
AK Partinin Seçim Beyannameleri ve Hükümet Programlarında ulaştırma vaatleri, hedef ve politikaları geniş yer bulmuştur. Hatta AK Partinin iktidarı boyunca en önemli söylemlerinin başında ulaştırma ile ilgili yapmış olduğu yatırımlar gelmektedir. AK Parti; bölünmüş yol, yüksek hızlı tren, havalimanı ve liman yatırımları ile öne çıkan bir siyasi parti olmuştur. Ancak AK Partinin benimsemiş olduğu ulaştırma hedef ve politikaları ile yapmış olduğu ulaştırma yatırımları günümüze kadar tartışma konusu olmuştur. Tez çalışmasında AK Partinin seçim beyannameleri ve hükümet programlarında ulaştırma modlarından kara yolu, demir yolu, deniz yolu, hava yolu ve boru hattı ulaştırması ile ilgili yer alan vaatler, hedefler ve politikalar çerçevesinde ulaştırma politika ve yatırımları doküman analizi yöntemiyle analiz edilerek AK Partinin 2002-2018 yılları arasındaki ulaştırma politika ve yatırımlarının nasıl bir dönüşüme uğradığı, hangi süreçlerden geçtiği, ulaştırma hedeflerine erişme noktasında ulaştırma yatırımlarının ne kadar başarılı olduğu, ulaştırma yatırımları ile ulaştırma hedef ve politikalarının ne kadar tutarlı olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
AK Party`s (a political party which is government right now) vision has a lot of transportation declarations, aims and politics in their election declarations and government plans. Also, while AK Party is government, always their most important discourse is investments in transportation systems. AK Party is a political party which is famous for their investments in separated roads, high speed trains, airports and harbour. However, there is discussion topic between AK Party`s transportation aims and politics which have been adopted and investments in transportation which have been done since they become government. In this thesis, AK Party`s transportation politics and investments are analysed by using document analysis method according to their elimination declarations and government plans about transportation means which are roadways, railways, seaways, airways and pipeline transports. Also, this thesis includes how AK Party`s transportation politics and investments are changed, which situations they faced, how much they succeed their transportation investments to reach their aims and how consistent are transportation investments and transportation aims and politics in the period between 2002 and 2018.