1980 sonrası uygulanan ekonomi politikaları ve enflasyona etkisi
The economic policies applied after 1980 and effect on inflation
  1. Tez No: 657557
  2. Yazar: MERVE SEKMEN AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN NAİM ARDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, 1980 sonrası uygulanan ekonomi politikaları ve enflasyon üzerinde etkileri araştırılmıştır. Bu nedenle enflasyonun tanımı, türleri, nedenleri, etkilerine ve farklı okulların görüşlerine yer verilmiştir. Enflasyon 1970'li yıllarda petrol fiyatlarındaki artış ile yükselmeye başlamış ve günümüze kadar devam etmiştir. Ekonomik kriz dönemleri sonrası uygulanan ekonomi politikaları ile ekonomi iyileştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda; 1980 sonrası yaşanan krizler, krizlerin nedenleri ve krizlerle mücadelede uygulanan ekonomi politikaları sonrası enflasyonun durumu üzerine çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, economic policies implemented after 1980 and their effects on inflation were investigated. Therefore, the definition of inflation, types, causes, effects and opinions of different schools are included. Inflation started to rise with the increase in oil prices in the 1970s and continued until today. The economic policies applied after the economic crisis periods have been tried to improve the economy. In this context, crises after 1980, the causes of crises and the economic policies applied in the fight against crises were analyzed.