Şehir pazarlamasında halkla ilişkiler faaliyetlerinin rolü: Safranbolu örneği
The role of public relations activities in city marketing: Safranbolu as a case
- Tez No: 657565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÖKERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Geçmişten günümüze dünyada şehirleşme, turizm ve yatırım oranlarının artması, bu durumdan kazanç elde etmek isteyen şehirlerin pazarlama çalışmalarına yönelmelerine neden olmuştur. Şehirdeki karar alıcılar şehirlerine daha fazla turist, yatırımcı, yeni yerleşimci çekmek ve şehirde yaşayanların memnuniyet durumlarını artırmak için aynı ürün ve hizmet pazarlamasında olduğu gibi şehir pazarlaması çalışmaları yapmaktadır. Bunun için şehirdeki karar alıcılar öncelikle şehrin pazarlama hedeflerine uygun olarak stratejik pazarlama planları oluşturmakta ve bunun sonucunda tutundurma karmasını planlayarak şehirleri belirlenen hedef kitlelere tanıtmak için çalışmalar yapmaktadır. Tutundurma karmasının unsurlarından olan halkla ilişkilerden şehir hakkında olumlu imaj geliştirmek ve şehri geniş kitlelere tanıtmak için yararlanılmaktadır. Bu çalışmada Safranbolu'da kamu ve özel sektör aktörleri tarafından yapılan halkla ilişkiler çalışmalarının şehir pazarlamasına olan katkılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Safranbolu'da çeşitli görevlerde yer alan dört kamu aktörü temsilcisi, bir bölgesel aktör temsilcisi, bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi, bir de özel sektör aktör temsilcisi ile görüşülmüştür. Görüşmede katılımcılara 20 adet açık uçlu soru sorulmuş ve sorular betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre şehirdeki aktörlerin genelinin şehir pazarlaması hakkında bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu belirlenmiş ve şehrin pazarlama hedeflerine uygun olarak herhangi bir stratejik pazarlama planının oluşturulmadığı anlaşılmıştır. Safranbolu'daki aktörler tarafından şehri tanıtmak için yapılan halkla ilişkiler çalışmalarının, stratejik pazarlama planının son aşamasında planlanması gereken tutundurma çalışmaları kapsamında değil, alışılagelmiş uygulamaların devamı olarak yapıldığı anlaşılmıştır. Bu yüzden Safranbolu'daki aktörler tarafından yapılan halkla ilişkiler çalışmalarının şehrin pazarlama hedeflerine tam olarak hizmet etmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in urbanization, tourism and investment rates in the world from the past to the present has caused the cities that want to profit from this situation to turn to marketing activities. Decision makers in the city carry out city marketing activities just like marketing products and services in order to attract more tourists, investors, new residents to their cities and to increase the satisfaction of those living in the city. To this end, decision makers in the city first create strategic marketing plans in accordance with the marketing goals of the city and as a result, they plan the promotion mix and work to promote the cities to the specified target audiences. Public relations, one of the elements of the promotion mix, is used to develop a positive image about the city and to introduce the city to large masses of people. In this study, it is aimed to examine the contributions of public relations studies made by public and private sector actors to city marketing in Safranbolu. For this purpose, four public actors' representatives, a regional actor representative, a non-governmental organization representative, and a private sector actor representative were interviewed in Safranbolu. During the interview, the participants were asked 20 open-ended questions and the questions were analyzed using descriptive analysis method. According to the results of the research, it was revealed that the majority of the actors in the city had insufficient knowledge of city marketing and no strategic marketing plan was created in line with the city's marketing goals. It has been understood that the public relations activities carried out by the actors in Safranbolu to promote the city are not within the scope of the promotional activities that should be planned at the last stage of the strategic marketing plan, but as a continuation of the usual practices. Therefore, it has been concluded that the public relations activities carried out by the actors in Safranbolu do not fully serve the marketing goals of the city.