Libya turizminin gelişiminde halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemi: Sabratha şehri örneği
The importance of public relations activities on the development of Libya's tourism: Case study the city of Sabratha
  1. Tez No: 698075
  2. Yazar: KHALID ABUGAILA M GRAMEADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Turizm, Public Relations, Advertising, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı, Libya'nın Sabratha Şehrindeki turizminin gelişiminde halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemini araştırmaktır. Çalışmada, Sabratha'nın coğrafi konumu, tarihi, kültürel değerleri, konaklama tesisleri ve bilgilendirme faaliyetlerinin turizmin gelişimindeki rolü incelenmiştir. Bu bağlamda yapılan araştırmada anket tekniği uygulanmıştır. Anket yanıtlayan 520 kişiden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veri analizi sosyal bilimler SPSS V.25 yazılım paketi ile yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, turizm ürünlerinin ve seyahatin geliştirilmesinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemli bir rol oynadığını ve yerel halk için turistik cazibe merkezlerine çekiciliği artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Turizm kültürü ve bilgisinin ulusal ve uluslararası topluma iletilmesinin bölgeye turist çekmenin en önemli araçlarından biri olduğu görülmüştür. Özetle Sabratha'da turizmi teşvik etmek ve gelişimin sağlamak için yerel ve küresel çapta turizmin öngördüğü çalışmaları yaparak, turizm unsurları hakkında hedef kitleyi bilgilendirmek önemlidir. Ayrıca bir turizm destinasyonunun pazarlamasını yapmak için turizm organizasyonları halkla ilişkilerden etkin bir şekilde faydalanarak çalışmalarını yapmak durumundadırlar. ANAHTAR KELİMELER: Turizm, turist, halkla ilişkiler ve kültür Ekim 2021, 97 Sayfa
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the importance of public relations activities in the development of tourism in Sabratha City, Libya. In the study, the role of Sabratha's geographical location, historical and cultural values, accommodation facilities and information activities in the development of tourism has been examined. In this context, the survey technique was used in the research. The data obtained from 520 people who completed the questionnaire were analyzed. Data analysis was performed with the social sciences SPSS V.25 software package. The results of the study showed that public relations activities play an important role in the development of tourism products and travel, helping to increase the attractiveness of tourist attractions for local people. It has been seen that conveying tourism culture and knowledge to the national and international community is one of the most important means of attracting tourists to the region. In summary, it is important to inform the target audience about tourism elements by carrying out the activities envisaged by tourism on a local and global scale in order to promote and develop tourism in Sabratha. In order to market a tourism destination, tourism organizations have to do their work by making effective use of public relations. KEYWORDS: Tourism, tourist, public relations, culture October 2021, 97 Page