Endüstri ilişkilerinde işveren örgütlerinin yeri: MESS örneği
Employers' organisations in industrial relations: The case of MESS
  1. Tez No: 657613
  2. Yazar: MUHAMMED SEYYİD YELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYIM YORĞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
İşveren örgütleri, sermaye sahiplerinin ortak ekonomik hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için oluşturdukları örgütlerdir. Sermaye, farklı alanlarda birçok farklı çıkarı gözetmektedir. Bu durum, zaman içerisinde sermaye sınıfının kurdukları örgütlerin çeşitlenmesine ve faaliyetlerinin farklılaşmasına sebep olmuştur. Çalışmanın amacı, endüstri ilişkilerinin gelişiminde işveren örgütlerinin yerini ve etkilerini, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) özelinde incelemektir. Döküman analizi yöntemine dayanan çalışmada, başta MESS olmak üzere konuyla ilgili kurum ve kuruluşların basılı ve elektronik materyalleri incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bunun yanı sıra, çalışmada işveren örgütlerinde görev almış iş insanlarının biyografilerine ve ikincil kaynaklara da başvurulmuştur. Çalışmanın sonucunda, MESS'in sınıfsal çıkarlarının gereğini çoğu zaman için başarıyla yerine getirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Employers' organisations are set up to protect and improve the shared economic rights and interests of capital owners. In various fields, capital pursues several distinct interests. This situation caused the diversification of the capital oriented organisations and the differentiation of their activities over time. The aim of the study is to investigate the role and the impact of the employers' organisations in the development of industrial relations with a special emphasis on Turkey Metal Industrialists' Union (MESS). The study is mainly based on document analysis method. Printed and electronic materials of MESS and other relevant institutions and organisations have been studied and interpreted. In addition, the research consulted the biographies of business people who worked in employers' organisations and subsidiary sources. The study has demonstrated that MESS often successfully fulfills the requirements of its class interests.