İşveren sendikaları ve küreselleşmenin işveren sendikaları üzerindeki etkisi
Employers organization and the effects of globalization upon them
  1. Tez No: 101654
  2. Yazar: FATMA KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ZÜHTÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
DOKTORA TEZ OZU İŞVEREN SENDİKALARI VE KÜRESELLEŞMENİN İŞVEREN SENDİKALARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Fatma KOCABAŞ Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım-2001 Danışman: ProfJDr.Ömer Zühtü ALTAN Hızla değişen Diinya'da endüstri ilişkilerinin çerçevesi de, ekonomik ve sosyal gelişmeye parelel olarak sürekli değişmektedir. Özellikle, demokrasi ile yönetilen endüstrileşmiş ülkelerde, üretim araç ve gereçlerinin, istihdam yapısının, üretilen mal ve hizmetlerin kalitesinin, ülkelerarası rekabet ve para piyasalarının değişmesi, tüm sivil toplum örgütlerini de etkilemektedir. Günümüzde, işçi ve işveren örgütleri, üye sayılarının çokluğu ve büyük malvarlıklarıyla toplu sözleşme, grev ve lokavt hak ve yetkileriyle* ekonomik, sosyal ve siyasal düzeni etkileyen güçler olarak, toplum hayatında ağırlıklarını koyabilmekte ve güçleri oranında etkili olabilmektedir. İşçi örgütleri, çalışma ve sosyal yaşam içindeki niteliği ve niceliği nedeniyle önemli bir yeri olan işçilerin çıkarlarını korumak ve geliştirmek için, işverenler veya örgütleriyle toplu sözleşmeler yaparak, hem çalışma barışının ve toplum düzeninin bozulmasını önlemekte ve hem de ekonomik ve sosyal düzende ve hatta siyasal düzende denge ve uyumu sağlamaktadır. İşçi örgütleri karşısında yer alan, üyelerinin ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek amacıyla kurulan işveren örgütlerinin de, ekonomik olanakları, üyelerinin çok sayıda işçi çalıştırmaları ve işçi örgütleri karşısında sosyal taraf olarak rol almaları nedeniyle, çalışma ve sosyal yaşam içinde işçi örgütlerinin ki gibi önemli işlevleri ve etkileri vardır. Endüstri ilişkileri sisteminin vazgeçilmez öğelerinden biri olan işveren sendikaları, örgütlenerek güçlenen işçi sendikaları karşısında işverenlerin de örgütlenerek güçlenme gereksinimi duymaları sonucunda ortaya çıkmış ve bu örgütler özellikle 1980'lerde başlayan dönüşüm sürecinde daha da önem kazanmıştır.til Son yirmi yılda yaşanan değişim, işçi sendikalarını etkilerken bu süreç içinde işveren sendikaları da doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenmiştir. Yaşanan bu hızlı ve köklü değişim karşısında, acaba işveren sendikaları bir kurum olarak, 21. yy'ın toplumlarında da varlığını koruyabilecek midir? sorusuna aranacak yanıt bu tezin amacını oluşturmaktadır. İşveren sendikaları; yerine getirdiği işlevleri nedeniyle çalışma hayatının vazgeçilmez kurumlarından biri olması ve giderek birer siyasal güç diğer bir ifadeyle baskı grubu haline gelmesi nedeniyle inceleme konusu yapılmıştır. Bu çalışmada öncelikle, işveren sendikalarının tarihsel gelişimi, yapıları ve işlevleri daha sonra da çalışma hayatının çeşitli alanlarında yaşanılan değişimin, işveren sendikaları ve işveren sendikalarının endüstri ilişkileri sistemleri içindeki yeri ve işlevleri üzerindeki etkileri incelenip, bu arada ülkemiz açısından da bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EMPLOYERS' ORGANIZATION AND THE EFFECTS OF GLOBALIZATION UPON THEM Fatma Kocabaş Department Of Labour Economics And Industrial Relations Advisor : Prof. Dr. Ö. Zühtü Altan In today's rapidly changing world, the general frame of industrial relations are changing in parellel with economic and social changes. Especially in developed countries whose system of government is democracy, the changing face of production facilities, employment structure, the quality of the goods and services, international competition and money market effect all political organizations alike. Today, employee and employers' organizations have gained more importance quite because of their large number of members, huge assets, their right of collective bargaining, lock-out and doing on strikes, and they can also be very effective on political and social partners. Employee organizations exist in order to protect and improve the rights of employees in terms of their qualitative and quantitative importance within work and social life, by negotiating with employees or employers' organizations, through collective bargaining, thus preventing peace atmosphere and social stability from degenerating and ensuring economic and social sometimes political balance and conformity. Employers' organizations, which are opposite to employee organizations, are established to protect and improve the economic and social rights of their members. They have enormous economic opportunities and their members have a lot of workers. Besides they are the party opposite to employee organizations as a social party. So their functions are also important within work and social life like employee organizations. The employers' organizations have been founded as a result of the organization of employers who need to gain power over employee organizations which are indispensable parts of industrial relations that became powerful by organizing themselves, and increased its importance during the transformation period in 1980's.The transformation experienced during the last two decades has affected employers' organizations and employee unions directly or indirectly by this transformation. By means of these rapid and radical changes the answer to the question about“whether employers' organizations will be able to survive as institutions in the 2ist century”forms the purpose of dissertation. The reason for choosing employers' organizations as the topic of this dissertation is that they have become an indispensable part of life and are increasingly getting more importance as a political power. In this study firs of all, the historical development of employer organizations and their functions will be dealth with. Following this, the effects of the changes in different spheres of life, such as working life, on functions and their place in industrial relations. Then a general evaluation for Turkey from this point of view will be presented.