Küçük Menderes Havzasında sulama suyu kirliliğinin boyutları ve tarımsal üretime etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 65762
  2. Yazar: NEVİN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: HÜSEYİN TUNCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Ege Bölgesinin önemli tanın potansiyeline sahip ovalarından olan Küçük Menderes ovasında yörenin endüstriyel potansiyelinin yoğunlaşması ve gelişen ülke turizmi ile kıyı şeridinde yapılaşmanın artması sonucu anthropogen kaynaklı kirlilik tehlikesi altında kaldığı varsayımı ile bu araştırma yapılmıştır. Çalışmanın amacı Küçük Menderes havzasının en önemli akarsuyu olan Küçük Menderes nehri ve Tahtalı çayı ile Yassı dereden alınan yüzeysel su örnekleri ile havzada bulunan bazı yeraltı kuyularında, bu sularla sulanan kimi toprak örneklerinde kimi kirlilik parametreleri, ağır metal (Fe, Cu, Cd, Cr, Co, Pb, Zn, Mn) niceliklerinin belirlenmesine yöneliktir. Araştırma sonuçlarına göre genellikle C2S1 ve C3S1 sulama suyu sınıfında yer alan su örneklerinin %17.39'unun duyarlı bitkiler için“zararlı”düzeyde bor içerdiği saptanmıştır. Su örneklerinin %9.09'unda fosfor kirliliği, %13.6'sında organik madde kirliliği belirlenmiştir. Örneklerin %13.64'ü BOİ açısından“kirli”ve“çok kirli”sular sınıfına girmekte, %4.54'ü KOİ açısından“kirli sular”sınıfına girmektedir. Su örneklerinin %17.39'unda NH+4, %8.69'unda NO~2 varlığı belirlenmiştir. Ağır metaller yönünden sadece su örneklerinin %13.04'ünde Cd kirliliği saptanmıştır. Küçük Menderes havzası sularında henüz ağır metal kirliliği oluşmadığı belirlenmiştir. Toprak örneklerinin %7.14'ünde Fe fazlalığı, %28. 57' sinde Mn fazlalığı, %7.14'ünde Zn, %5.14 Cd fazlalığı belirlenmiştir. Toprak örneklerinde metaller yönünden önemli bir kirlenmenin olmadığı saptanmıştır. Toprak örneklerinin %47.61'inde bor kirliliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been carried out in the Küçük Menderes plain of Aegean Region which has an important agricultural potential, with the assumption of the presence of pollution attributable to antropojen resulting from the industrial development and the expansion of constructions by the evolution of the tourism sector in the coastal zone. The purpose of the study is to specify some parameters of pollution and the quantities of heavy metals such as Zn, Fe, Cu, Cd, Cr, Co, Mn, Pb in superficial samples from Küçük Menderes basin and Tahtalı and Yassı streams and in some particular wheels located in the plain as well as in the soil samples irrigated using these resources. It has been concluded that the %17.39 of the samples of the water, which generally classified as in the C2S1 and C3S1 irrigation water, consisted boron at the toxic level the sensitive plants. Phosphor and organic matter pollution were defined respectively in %9.09 and %13.6 of the water samples. While %13 64 of the samples were classified as“ditry”and“very dirty”for their BOD contents. %4.45 of then were found to be“very dirty”as containing COD. Presence of NH+4 in %17.39 and of NO~2 in %8.69 of the samples were also determined. Regarding the heavy metal content, only %13.04 of the samples were found to be polluted by Cd. It had been defined that four was no heavy metal pollution occured so far. It had been concluded that there was excess of Fe, Mn, Zn and Cd respectively in the %7.14, %28.57, %7.14, %5.14 of the water samples. It might be mentioned that were no significant pollution as for the metals. %47.61 of the soil samples were polluted with boron.