Bornova-İzmir'de güneş ışınımı verilerinin analizi
  1. Tez No: 65763
  2. Yazar: MEHMET ALİ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İÜ ÖZET Yeryüzünde güneş ışınlarının dağılımı; enlem derecesi, yükseklik, mevsimler, günün saati, yörenin topoğrafik yapısı gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Dolayısı ile her bölgeye düşen ışınım miktarları büyük farklılık gösterir. Türkiye, güneş enerjisi bakımından zengin bir konumda yer almaktadır. Güneşte oluşan enerjinin yalnızca iki milyarda birinin yeryüzüne ulaşmasına karşın, gelen bu enerji dünyada tüketilen enerjiden çok fazladır. Ancak yeryüzüne ulaşan enerjinin yoğunluğunun az olması güneş enerjisinin kullanımını sınırlandırmaktadır. Bu olumsuzluğa rağmen güneş enerjisi temiz bir enerji kaynağı olarak önemini korumaktadır. Bu tez kapsamında, Bornova - İzmir'de yapılan ölçümler sonucu elde edilmiş güneş ışınımı verileri değerlendirilmiştir. Çalışmada, ölçüm verilerinden açıklık göstergesi, aylık ortalama günlük, aylık ortalama saatlik toplam ışınım şiddetleri elde edilmiştir. Aynca günlük toplam ışınım şiddetlerinin yüzdesi olarak saatlik ortalama toplam ışınım şiddetinin frekans dağılımı incelenmiştir. Ölçüm değerleri, literatürde toplam ışınım şiddetini veren Angstrom tipi eşitliklerle karşılaştınlmıştır. Gece, gündüz ve günlük sıcaklık ortalamaları her ay için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT The distribution of the solar rays on earth is affected by many factors such as the latitude, height, seasons, time of the day and topoghraphic structures of that place. Therefore, the amount of radiation reaching different regions show much differences. Turkey has a rich solar energy capacity because of its localization. Although only öne över two - billion of total energy that's been produced by the sun reached earth, this coming energy is much more than the total energy that's been wasted on earth. But as the density of the energy reaching earth is low, it limits the usage of the solar energy. But it's stili important being a clean energy source. in this study, the data obtained by the measurements of solar radiation in Bornova - İzmir was tried to be examined. The data obtained, can be classified as, the clearness index, monthly average values of daily and hourly radiation. Moreover the frequency distribution of average hourly total radiation was calculated. Then, ali these data were compared with the results of Angstrom type correlations.