Operatör Ag-preinveks fonksiyonlar ve Hermite-Hadamard eşitsizliği yardımıyla bazı yeni eşitsizlikler
Operator Ag-preinvex functions and some new inequalities via Hermite-Hadamard inequality
- Tez No: 657628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÜNLÜYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tezde, ilk olarak Hilbert uzayında özeşlenik operatörlerin sürekli fonksiyonları için operatör AG preinveks fonksiyonlar sınıfı incelenmiştir. İkinci olarak, Hermite-Hadamard eşitsizliği yardımıyla yeni eşitsizlikler elde edilmiştir. Üçüncü olarak bu operatörler için Hermite-Hadamard eşitsizliğinin sağ tarafı için bazı yaklaşımlar verilmiştir. Son olarak ise iki operatör preinveks fonksiyonun çarpımı için eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Firstly, it is researched the operator AG preinvex functions for continuous functions of selfadjoint operators. Secondly, it is established some inequalities due to Hermite-Hadamard inequality. Thirdly, it is given give an estimate of the right hand side of a Hermite-Hadamard type inequality for this operator. Finally, it is obtained some inequalities for the product of two operator preinvex functions.