Bingazi kentinde diyabetik ve diyabetik olmayan diş hastaları arasındaki oral bakterilerin karşılaştırılması
Comparison the oral bacteria between diabetic and non-diabetic dental patient in Benghazi city
- Tez No: 657629
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Arka Plan: Son zamanlarda yapılan araştırmalar, diyabet hastalarında çeşitli sağlık komplikasyonu görülebildiği için, Oral enfeksiyonlardaki (diş çürüğü, periodontal hastalık ve diş eti iltihabı) bulaşıcı mikroplar ve diyabet arasındaki ilişkiye dikkat çekmiştir. Amaç: Bu çalışmanın amacı Bengazi Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı ve Tedavisi Fakültesi'ndeki (Libya) diyabetik olan ve olmayan diş hastalarındaki oral bakterileri karşılaştırmaktır. Yöntemler: Normal, diyabetic olmayan hastalar ile diyabetik olan ve periodontal hastalığı olan hastalardaki oral mikroplara dair bir karşılaştırmalı çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, 125'i diyabetik ve 125'i diyabetik olmayan olmak üzere çeşitli yaş aralıklarında toplamda 250 periodontitis hastasını inceledik. Genel mikrobiyal tanımlama yöntemlerini kullanarak toplanan örneklerdeki mikrobiyal içeriği açıkça etiketleyip karakterize edebildik. Sonuçlar: Sonuçlar dâhilinde, diş sorunları olan diyabetik hastalardan toplanan numunelerde daha yüksek oranda mikrobiyal büyüme gözlenmiştir. Şu da atlanmamalıdır ki, diyabetik kişilerden izole edilen belli başlı Gram-pozitif bakterilerin (Viridans Streptococci ve S. aureus gibi) ortalama mikrobiyal büyüme oranı diyabetik olmayanlara kıyasla daha yüksekti. Ancak diyabetik kişilerden izole edilen parselenmiş numunelerde S. mutans diyabetik kişilere kıyasla çok daha yüksek bir oranı göstermiştir. Diyabetik kişilerden izole edilen belirgin mikrobiyal büyüme %47,2 (66'sı erkek (%26,4), 52'si kadın (%20,8); toplamda 118 kişi) 'dir. Ancak diyabetik olmayan kişilerde bu oran %44,8 (38'i erkek (%15,2), 74'ü kadın (%29,6); toplamda 112 kişi) 'dir. Diyabetik kişilerden izole edilen belirgin mikrobiyal büyüme %47,2 (66'sı erkek (%26,4), 52'si kadın (%20,8); toplamda 118 kişi) 'dir. Ancak diyabetik olmayan kişilerde bu oran %44,8 (38'i erkek (%15,2), 74'ü kadın (%29,6); toplamda 112 kişi) 'dir. Sonuç: Çalışmalarımızın sonucunda belli başlı Gram-negatif bakterilerin (Pseudomonas ve E. coli gibi) periodontitisi olan diyabetik hastalarda diyabetik olmayan hastalara kıyasla daha fazla görülebildiğini ortaya koyduk. Ancak, Klebsiella tam tersi bir fazla olma durumu gösterdi. Çalışmamız sonucunda diyabetik hastalara kıyasla diyabetik olmayan hastalarda daha fazla görüldü. O sırada; belli başlı Gram-pozitif bakteriler (Streptococcus mutans gibi) Viridans Streptococci, Staphylococcus aureus'a kıyasla periodontitisi olan diyabetik hastalarda en çok görünenler oldu.
Özet (Çeviri)
Background: Recent researches have emphasized the correlation between infectious microbes in Oral infections (dental caries, periodontal disease, and gingivitis) and diabetes; given that diabetic individuals may suffer from several heath complications. Aim: The aim of our study is to compare the oral bacteria between diabetic and non-diabetic dental patient with multiple antibiotics, which was investigated in Benghazi University, Faculty of Oral and Dental Medicine and Surgery. Methods: A comparative study of oral microbes in normal, non-diabetic and diabetic patient with periodontal disease was performed. In this study, we've used a sample of total 250 periodontitis patients with a variant age spectrum, sub-grouped into 125 diabetic patients and 125 non-diabetic patients. Using conventional methods of microbial identification, we have been able to clearly label and characterize the isolated microbial content from collected samples. Results: showed significant higher ratios of microbial growth from samples collected from diabetic individuals with dental problems. Not to neglect, the observed results of average microbial growth of certain Gram- positive bacteria (such as: Viridans Streptococci, and S. aureus) isolated from diabetic individuals was higher than non- diabetic. However, S. mutans has exhibited a much higher growth in platted samples isolated from non-diabetic individuals than diabetic. The significant microbial growth isolated from diabetic individuals (male was 66 (26,4%), and female was 52 (20,8%); in total of 118) 47,2%. While non- diabetic individuals (male was 38 (15,2%), and female was 74 (29,6%); in total of 112) 44,8%. Conclusion: our study results conclude that certain gram-negative bacteria such as (Pseudomonas and E. coli) may show more abundancy in diabetic patients with periodontitis than non- diabetic individuals. Whereas, Klebsiella exhibited an opposite abundancy situation – found in our study more abundant in non- diabetic individuals than diabetic. Meanwhile; certain gram- positive bacteria such as (Streptococcus mutans) in diabetic patients with periodontitis was most abundant comparing to Viridans Streptococci, Staphylococcus aureus.