Investigation of surface properties of quince seed extract and assessment of its performance as a novel polymeric surfactant
Ayva çekirdeği ekstresinin yüzey özelliklerinin incelenmesi ve yeni bir polimerik yüzey aktif maddesi olarak performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 657662
  2. Yazar: EMRAH KIRTIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Doğal kaynaklardan elde edilen sürdürülebilir malzemelerin endüstride kullanımı son yıllarda artış göstermiştir. Dispersiyonların stabilizasyonu için, özellikle, proteinler ve polisakkaritler, sinerjistik özellikleri nedeniyle kombinasyon halinde kullanılmaktadır. Proteinlerin ve polisakkaritlerin işlevlerini tek bir molekülde birleştiren biyopolimerler geliştirmeye odaklanan çeşitli çalışmalar vardır. Bazı biyopolimerler bu istisnai niteliği doğal hallerinde sergiler. Ayva çekirdeği ekstresi (QSE) bu eşsiz biyopolimerlerden biridir. Ancak literatür, ekstraktın ara yüzey özelliklerinin analizi yoluyla doğal bir stabilizatör olarak potansiyelini göstermekte yeterli bir seviyeye ulaşmamıştır. Bu tezin iki temel amacı vardır; QSE'nin emülsiyon stabilizatörü olarak performansını değerlendirmek ve ayva çekirdeği ekstraktının hava-su ve yağ-su arayüzey özelliklerini incelemek. Ayva çekirdeği ekstresi, aynı konsantrasyonlardaki ksantan sakızı ile karşılaştırıldığında emülsiyonlara benzer bir stabilite sağlamıştır, ve bunu daha düşük kesme viskozitelerinde gerçekleştirmiştir. Genel olarak, 0.3 (w/v)'ten yüksek ayva çekirdeği ekstratı ile, 5 ay sonra bile fiziksel olarak stabilitesini koruyan emülsiyonlar oluşturmuştur. QSE, %0.025 w/v kadar düşük konsantrasyonlarda bile (eq. ST'nin 72 mN/m'den 58.9 mN/m'ye düşürülmesi) hava-su arayüzünde yüzey gerilimini düşürmede etkili olduğu görüldü. Tek başına QSE ilavesi ile denge yüzey gerilimi ~36 mN / m'ye düşürülebilir; bu, diğer birçok yüzey aktif biyopolimer ile elde edilebilen en düşük ST'den daha düşüktür. Kritik agregasyon konsantrasyonu (CAC), benzer hidrokolloidlere kıyasla daha düşük olan %0.165 w/v olarak tanımlandı. Bunların yanısıra, bu çalışma; adsorpsiyon sırasında meydana gelen süreçler hakkında daha fazla bilgi edinme ve bunların mekanizmalarını yerleşik teorilerle açıklama imkanı sağlayacak; ve ayrıca okuyuculara bu ekstraktın uygulaması ve emülsiyonlarda stabilite artırıcı olarak kullanımı hakkında doğrudan bilgi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of sustainable ingredients from natural sources has shown an increase in recent years. For stabilization of dispersions, proteins and polysaccharides are increasingly being used in combination for their synergistic properties. Various studies have focused on developing biopolymers that merge the functions of proteins and polysaccharides in a single molecule. Quince seed extract (QSE) is a natural biopolymer that display this exceptional attribute in its native state. However, the literature is still lacking in demonstrating its potential as a natural stabilizer through analysis of the extract's interfacial properties. This dissertation has two main objectives; to assess the performance of QSE as an emulsion stabilizer and to examine its air-water and oil-water interfacial properties. Quince seed extract provided a similar stability to emulsions compared to same concentrations of Xanthan gum but at smaller apperant viscosities. Overall, QSE concentrations >0.3 w/v yielded physically stable emulsions even after 5 months. QSE was effective in lowering surface tension at an air-water interface even at concentrations as low as 0.025 % w/v (reduction of eq. ST from 72 mN/m to 58.9 mN/m). By QSE addition alone equilibrium surface tension could be lowered to ~36 mN/m, which is lower than the lowest ST that can be achieved with many other surface active biopolymers. Critical aggregation concentration (CAC) was identified as 0.165 % w/v,. In addition to these findings, the study; provides the possibility of obtaining more information on the processes happening during adsorption and describing their mechanism with established theories.