Akıllı şehirlerde engelsiz akıllı ulaşım
Barrier-free smart transportation in smart cities
  1. Tez No: 657670
  2. Yazar: FIRAT HAKVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sunduğu yaşam standartları göz önüne alındığında büyük şehirlerin nüfusları gün geçtikçe artmaktadır. Şehir nüfusuyla doğru orantılı olarak da trafik sorunu ortaya çıkmakta ve insanların ulaşımda geçirdiği süre fazlalaşmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara ek olarak ulaşım sağlamak isteyen bireyin fiziksel bir engele sahip olması düşünüldüğünde sorun içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Teknik olarak incelendiğinde hemen her şehirde ulaşım amaçlı kullanılan araçların çoğunda engelli bireyler için çeşitli donatılar bulunsa da bu donatılara sahip olmayan araçlar da bulunmaktadır. Ayrıca araçlarda görevli personelin engelli bireye yönelik sorumluluğunu yerine getirmediği ya da araçların duraklara tam kapasite yanaştığı durumlar da söz konusudur. Ortaya çıkan bu sorunlara gelişen teknolojiler yardımıyla çözüm bulunabilir. Öyle ki teknolojideki ilerlemeler makinelerin çevrelerini algılamalarına, birbirleri ile iletişimde bulunmalarına ve elde ettikleri bilgiler ışığında harekete geçmelerine olanak tanımaktadır. Bu tez çalışmasında engelli bireylerin şehir içi ulaşımda yaşadığı sorunlar ele alınmış ve bu sorunları gidermek adına NFC kart ve IoT teknolojilerini kullanan akıllı bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulama ile durak, ulaşım aracı, ulaşım koordinesinden sorumlu birimler ve engelli bireyler arasındaki iletişimi internet üzerinden sağlayan bir sistem geliştirilmiştir. Bu sisteme göre engelli birey ulaşım sağlamak istediği durağa geldiğinde kendisi için özel olarak tanımlanmış NFC kartını duraklarda bulunan iletişim altyapısına okutarak bulundukları konumu ve kullanmak istediği ulaşım hattı hakkındaki bilgileri ulaşımdan sorumlu birimlere internet aracılığı ile bildirir. Ulaşımdan sorumlu birimler duraklardaki engelli bireylere ait bilgileri aldıktan sonra hali hazırda kullanılan ulaşım seferinde çeşitli düzenlemelere giderek engelli birey için gerekli ulaşım aracını sefere çıkarır. Uygulama ile engelli bireylerin ulaşımda yaşadığı sorunlara çözüm getirilirken aynı zamanda onların ulaşım kapsamındaki sosyal hayattan koparılmasının önüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the living standards they offer, the population of big cities are increasing day by day. In direct proportion to the increasing city population, the traffic problem arises and the time people spend in transportation increases. In addition to all these negativities, the problem becomes intractable when the individual who wants to provide transportation has a physical disability. When examined technically, although most of the vehicles used for transportation purposes in almost every city have various equipment for disabled individuals, there are also vehicles that do not have these equipment. In addition, there are cases where the personnel on duty in the vehicles do not fulfill their responsibilities towards the disabled person or the vehicles approach the stops at full capacity. These problems can be solved with the help of developing technologies. Such advances in technology allow machines to perceive their environment, communicate with each other and act in the light of the information they obtain. In this thesis, the problems experienced by disabled individuals in urban transportation were discussed and a smart application that uses NFC card and IoT technologies was developed to solve these problems. With the application, a system has been developed that enables communication between stops, transportation vehicles, units responsible for transportation coordination and persons with disabilities over the internet. According to this system, when the disabled person comes to the station he wants to provide transportation, he / she has the NFC card specially defined for him / her scanned to the communication infrastructure at the stations and informs the units responsible for transportation via the internet, the information about their location and the transportation line they want to use. After the units responsible for transportation receive the information about the disabled individuals at the stops, they make various arrangements in the transportation expedition that is currently used and take the necessary transportation means for the disabled person on the expedition. With the application, while solving the problems experienced by disabled individuals in transportation, it is prevented that they are disconnected from social life within the scope of transportation.