Akıllı şehirlerde ulaşım sistemleri
Transportation systems in smart cities
  1. Tez No: 436063
  2. Yazar: YASİN UYANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN CAMKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Artan nüfus ve şehirleşme oranı ile tüketim unsurları karşısında kentsel çevre, doğal çevre ve enerji sorunları büyümektedir. Aynı doğrultudaki teknolojik gelişmeler şehir yaşamı ve kentsel tasarım sürecinde yenilikler ve kolaylıklar getirmektedir. Buradan yola çıkarak 1990'lı yıllardan beri kentlerin doğa ve insan üzerinde bıraktıkları olumsuz etkilerin en aza indirilmesi, nüfus ve şehirleşme baskısının kaldırılabilmesi, eskisine nazaran daha verimli, yaşanılır şehirler için Sürdürülebilir Kentler, Ekolojik Kentler, Yavaş Kentler, Akıllı Şehirler, Düşük Karbon Kentler ve Yaşanabilir Kent Girişimleri gibi çeşitli çözümler geliştirilmektedir.“Akıllı Şehirler”in bu yaklaşımlar arasında ana nitelikleri içinde barındıran ve gelişmekte olan bir kavram olarak öne geçtiği görülmektedir. Akıllı Şehir unsurlarından“Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS)”ise sınırlı yol kapasitesi ile karşı konulamayacağı düşünülen artan yaya ve araç trafiği, bireylerin daha hızlı, verimli, ekonomik ve güvenli bir seyahat yönünde artan taleplerine karşılık verebilmek adına doğmuştur. Bu Tez çalışmasında, bu kavramların uygulama örneklerine yer verilmiş ve Antalya özelinde AUS sisteminin geliştirilmesini amacıyla yapılması gereken çalışmalar ortaya konulmuştur. Bu amaçtan yola çıkarak tez çalışmasında“Akıllı Şehir”kavramı detaylı olarak açıklanarak, Türkiye'de ve dünyada ne gibi uygulamaların yapılmakta olduğu verilmiş, Türkiye için örnek olabilecek şehirler üzerinde durulmuştur.“Ulusal AUS Strateji Belgesi Ve Eylem Planı”nın 2023 hedefleri doğrultusunda oluşturulan AUS mimari örnekleri ve politikaları ele alınmış, Türkiye'nin dünyadaki diğer örneklerle farklılıkları irdelenmiştir. Çalışmada ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından AUS üzerine ne gibi düzenlemelerin yapıldığı ve bu uygulamaların şehre kattığı olumlu yansımalar ortaya konulmuştur. Antalya'da AUS kapsamında toplu ulaşım araçları ve çalışma standartlarının artırılmasına yönelik uygulanacak“Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi (ATUS)”projesi ele alınmış ve Antalya için AUS kapsamında daha neler yapılmalıdır sorusuna cevaplar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The problems related to urban environment, natural environment, and energy have been growingin line with the increasing population, urbanization and consumption. The technological advancements that follow a similar trend bring about innovations and convenience in terms of city life and the process of urban design. A range of solutions have been offered since 1990s such as Sustainable Cities, Ecological Cities, Slow Cities, Smart Cities, Low Carbon Cities and Livable City Initiatives aimingto minimize the negative impact of cities on nature and mankind, lift the pressure of population and urbanization, and enable cities to be more efficient and livable compared with the past. This thesis argues that“Smart Cities”takes the lead among these approaches as a developing concept that contains the main qualities.“Smart Transportation Systems (STS/AUS)”, as an element of Smart Cities, emerged as a response to the increasing pedestrian and vehicle traffic as well as the increasing demand for faster, more efficient, economic and safer travel,which is difficult to manage with the limited road capacity. This thesis presented examples for the application of these concepts and demonstrated the steps that need to be taken in order to improve the existing STS/AUS in Antalya. It also explained the concept of“Smart City”in detail, shed light on various applications across Turkey and the world, and elaborated on cities that could set examples for Turkey. The study also examined the specimen of the architecture and policies made in line with the 2023 goals of the“National AUS Strategic Paper and Action Plan”, and analyzed Turkey's differences from other examples in the world.The study focused on the arrangements made by Antalya Metropolitan Municipality regarding STS/AUS and how the city has benefited from them. It also analyzed“Smart Public Transportation System (SPTS/ATUS)”that will be applied in Antalya to increase the number of public transportation and improve working conditions. The thesis also sought for answers to the question of what more needs to be done in Antalya with respect to STS/AUS.