Yetişkin bireylerde MEDFICTS diyet değerlendirme anketinin Türkçe validasyon çalışması
The Turkish validation study of the MEDFICTS dietary assessment questionnaire in adult persons
- Tez No: 657697
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerin diyetleri ile tükettikleri yağ miktarinı hızlı ve doğru bir şekilde saptanmasını sağlayan MEDFICTS (etler, yumurtalar, süt ve süt ürünleri, kızartılmış besinler, unlu mamüller, hazır yemekler ve atıştırmalıklar) diyet değerlendirme anketinin Türkçeye uyarlanmasının sağlanması amaçlanmıştır. Türkçeye çevrilen anket ile ilgili olarak 10 uzmandan alınan öneriler doğrultusunda değişiklikler yapıldıktan sonra 10 birey ile pilot çalışma yapılmıştır. Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran, herhangi bir kronik hastalık tanısı almamış, ilaç kullanmayan, yaşları 19-64 yıl arasında olan 360 birey (65 erkek, 295 kadın) çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylere genel bilgi soruları içeren anket formu ve MEDFICTS diyet değerlendirme anketi uygulanmıştır. Tüm bireylerden üç günlük besin tüketim kayıtları alınmış ve fiziksel aktivite durumları kısa fiziksel aktivite değerlendirme aracı ile sorgulanmıştır. Biyokimyasal bulgular (plazma glukoz, ürik asit, toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol , trigliserit, açlık insülini, C-reaktif protein) hasta kayıt dosyalarında yer alan son bir aya ait değerler alınmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı (kg), boy uzunluğu (cm), bel çevresi (cm), bel-boy oranı, boyun çevresi (cm)) alınmış, beden kütle indeksleri (kg/m2) hesaplanmış ve vücut bileşimleri (vücut yağ oranı (%), vücut su oranı (%), vücut kas kütlesi (kg) ve kemik kütlesi (kg) ) biyoelektrik impedans metodu ile analiz edilmiştir. Çalışma sonunda MEDFICTS skor puanı bireylerin %7,5'inin 70 olup ortalaması 67,57 ± 21,16'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to adapt the MEDFICTS diet assessment questionnaire (meats, eggs, dairy, frying foods, in baked goods, convenience foods, and snacks) to Turkish, which enables fast and accurate determination of the fat level consumed by adults with their diets. After making changes in line with the recommendations of 10 experts regarding the questionnaire translated into Turkish, a pilot study was conducted with 10 individuals. Three hundred and sixty individuals (65 males, 295 females) aged 19-64 years who were admitted to the Mersin City Training and Research Hospital internal medicine outpatient clinic, were not diagnosed with any chronic disease, did not use drugs were included in the study. A questionnaire including general information questions and MEDFICTS dietary assessment questionnaire were applied to the individuals. Three-days food consumption records were taken from all individuals and their physical activity status was questioned using the short physical activity assessment tool.The results of biochemical findings (plasma glucose, uric acid, total cholesterol, low density lipoprotein cholesterol, high density lipoprotein cholesterol, triglyceride, fasting insulin, C-reactive protein) values for the last month in the patient record files were obtained. Anthropometric measurements of the individuals (body weight (kg), height (cm), body mass index (kg/m2) was calculated, waist circumference (cm), waist-height ratio, neck circumference (cm)) were taken and body compositions (body fat ratio (%), body water ratio (%), body muscle mass (kg) and bone mass (kg)) were analyzed by bioelectric impedance method. At the end of the study, 7,5% of the individuals' MEDFICTS score points were 70 and the average score was 67,5 ± 21,16.