İn vitro fertilizasyon sonrası doğan çoçuklarda astım ve diğer allerjik hastalıkların görülme sıklığı
Frequency of asthma and other allergic diseases in children born after in vitro fertilization
  1. Tez No: 657714
  2. Yazar: SEMA AYLAN GELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÇETİNKYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada uluslararası kabul gören International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) anketleri kullanılarak IVF uygulaması sonucunda doğan çocuklarda astım ve allerjik hastalıkların prevalansı araştırılmış ve kontrol grubu olarak sağlık personellerinin çocukları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 158 IVF uygulaması sonucu doğan olgu ve 102 kontrol grubu alınmıştır. Anketler ailelerin sözlü onayı alınarak doldurulmuştur. IVF sonucu doğan çocukların %19'unda, kontrol grubunun ise % 17,6'sında vizing saptanmıştır (p>0.05). Son bir yılda vizing IVF grubunun %13,3'ünde, kontrol grubunun %8,8'inde bildirilmiştir (p>0.05). Herhangi bir astım ilacı kullanımı, akut vizing nedeniyle acil servise başvurma ve doktor tanılı astma prevalansı açısından IVF sonucu doğan çocuklar ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Gruplar arasında allerjik rinit ve atopik dermatit prevalansı yönünde de anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak astım, allerjik rinit ve atopik dermatit sıklığı IVF uygulaması sonucu doğan çocuklarda spontan gebelik sonrası doğan çocuklarla aynı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, questionaires of International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) which are accepted worldwide are used, and prevalence of asthma and allergic diseases in children born after IVF pregnancies is investigated and compared with the control group of children of healthcare providers. 158 children born after IVF pregnancies and 102 children in control group are included to the study. Questionaires are filled after the oral consent of the families had been taken. Wheesing has been observed in 19% of the children born after the IVF pregnancies and 17,6% of the control group (p>0.05). No significant difference in use of any anti-asthmatic agent, admission to emergency with the complaint of wheesing or asthma prevalence diagnosed by clinicians between the children achieved by IVF pregnancies and the control group (p>0.05). Furthermore, there is no significant difference in the prevalence of allergic rhinitis and atopic dermatitis between the two groups (p>0.05). In conclusion prevalence of asthma, allergic rhinitis and atopic dermatitis is found to be the same in the children born after IVF pregnancies and spontaneous pregnancies.