Proliferatif diyabetik retinopatiye bağlı intraokuler hemorajisi ve veya traksiyonel retina dekolmanı olan hastalarda anti-VGF uygulamasının vitreus proteomiks değişikliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of anti-vegf application on vitreous proteomics in patients with intraocular hemorrhage and tractional retinal detachment DUE to proliferative diabetic retinopathy
- Tez No: 657720
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL LEVENT KARABAŞ, PROF. DR. MURAT KASAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Proliferatif Diyabetik Retinopatiye Bağlı İntraokuler Hemorajisi ve veya Traksiyonel Retina Dekolmanı Olan Hastalarda anti-VEGF Uygulamasının Vitreus Proteomiks Değişikliğine Etkisinin İncelenmesi Giriş Diyabetik retinopati hastalarında intravitreal bevacizumab (IVB) enjeksiyonu, cerrahi sırasında retinal fibrovasküler membranların diseksiyonunu kolaylaştırmak, postoperatif kanama insidansını azaltmak ve inatçı neovaskülarizasyonları ortadan kaldırmak için sıklıkla uygulanır. Ancak IVB fibrozisin ciddiyetini arttırdığı ve böylece görme keskinliğini bozduğu daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda bu fibroziste etkili olabilecek sitokinleri incelemeyi amaçladık. Method Çalışmaya proliferatif diyabetik retinopati tanısıyla intraokuler hemoraji ve veya traksiyonel retina dekolmanı olup pars plana vitrektomi ameliyatı ve ameliyat öncesinde intravitreal bevacizumab enjeksiyonu planlanan 23 hasta alındı. Hastalardan ilk vitreus örneği bevacizumab enjeksiyonu öncesinde ikinci vitreus örneği ise pars plana vitrektomi (PPV) ameliyatı öncesinde alındı. Vitreus örneklerinde proteomiks analiziyle vasküler endotelyal growth faktör (VEGF), insülin growth faktör 1 (IGF-1), plasental growth faktör (PIGF), Angiogenin (Ang-1), Vasküler endotelyal cadherin (VE-cadherin), Fibulin-1 incelendi. Bulgular Elde edilen sonuçlarda VEGF, PIGF ve VE-cadherin düzeyleri istatistiksel anlamlı olarak azalırken (p=0,000,p=0,000, p=0,001), IGF-1 düzeyleri istatistiksel anlamlı olarak arttı (p=0,001). Fibulin-1 ve Angiogenin-1 düzeylerinde istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0,088, p=0,732). Sonuç IVB'nin sadece VEGF düzeyi üzerine değil göz içi diğer sitokinlere etkili olduğu çalışmamızda gösterilmiştir. Diğer sitokinlere olan etkileri IBV'nin fibrozis gibi istenmeyen yan etkilerinin sebebi olabilir. Bu yan etkilerin azaltılması için PIGF, IGF-1 ve VE-cadherinin etkilerini optimize eden ilaçlar DRP tedavisinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Anti-VEGF Application on Vitreous Proteomics in Patients with Intraocular Hemorrhage and Tractional Retinal Detachment Due to Proliferative Diabetic Retinopathy Introduction Intravitreal bevacizumab (IVB) injection is frequently used in diabetic retinopathy patients to facilitate the dissection of retinal fibrovascular membranes during surgery, to reduce the incidence of postoperative bleeding and to eliminate persistent neovascularization. However, it has been shown in previous studies that IVB increases the severity of fibrosis and thus impairs visual acuity. In our study, we aimed to examine the cytokines that may be effective in this fibrosis. Method Twenty-three patients with proliferative diabetic retinopathy with intraocular hemorrhage and or tractional retinal detachment scheduled for pars plana vitrectomy and preoperative intravitreal bevacizumab injection were included in the study. The first vitreous sample was taken from the patients before bevacizumab injection and the second vitreous sample was taken before pars plana vitrectomy (PPV) surgery. Vascular endothelial growth factor (VEGF), insulin growth factor 1 (IGF-1), placental growth factor (PIGF), Angiogenin (Ang-1), Vascular endothelial cadherin (VE-cadherin), and Fibulin-1 were analyzed in vitreous samples by proteomics analysis. Results In the results obtained, while VEGF, PIGF and VE-cadherin levels decreased statistically significantly (p = 0.000, p = 0.000, p = 0.001), IGF-1 levels increased statistically (p = 0.001). There was no statistically significant difference in Fibulin-1 and Angiogenin-1 levels (p = 0.088, p = 0.732). Result In our study, it has been shown that IVB is effective not only on VEGF level but also on other intraocular cytokines. Its effects on other cytokines may be the cause of undesirable side effects of IBV such as fibrosis. Drugs that optimize the effects of PIGF, IGF-1 and VE-cadherin to reduce these side effects may be useful in the treatment of DRP.