Curve-skeleton and mesh transfer between shapes
Şekiller arasında eğri-iskelet ve kafes aktarımı
- Tez No: 657789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SAHİLLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bir şeklin yüzeyinde birden fazla en yakın nokta içeren ve şeklin içinde yer alan noktalar kümesine orta eksen ya da iskelet denir. Bu kavram ilk ortaya atıldığından beri bir çok varyasyonu geliştirilmiştir ve şekil analizi, şekil sorgulama, şekil deformasyonu ve başka bir çok alanda başarılı şekilde uygulanmıştır. 3 boyutlu bir şeklin orta ekseni 2 ve 1 boyutlu yapılardan oluşmaktadır ve oldukça karmaşık olabilmektedir. Bu nedenle, orta eksenin tek boyutlu bir varyasyonu olan eğri iskelet kavramı ortaya çıkmıştır ve oldukça popüler hale gelmektedir. Bu tez iki farklı fakat birbiriyle ilgili problemi ele almaktadır. Ilk kısımda bir kök şeklin eğri iskeletini hedef şekillere, onların eğri iskeletlerini en baştan hesaplamadan, transfer eden bir yöntem anlatılmaktadır. İkinci kısımda ise bu problemin tersi, yani, elimizde bir kök şekil ve onun eğri iskeleti varken, o şeklin diğer eğri iskeletleri için kafes yapısı hesaplanması ele alınmaktadır. her iki kısım için önerdiğimiz metodun var olan metodlara göre avantajları kapsamlı şekilde hem görsel hem de niceliksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The set of points having more than one closest point to the boundary of a shape is called the medial-axis or skeleton. Since its first introduction, many of its variants have been developed and used in shape analysis, retrieval, deformation, and many other applications. Medial-axis of a 3D shape consists of both 2D and 1D structures and may become quite complex. Thus, 1D curve representations of medial-axis, called curve-skeletons, have been becoming more popular. The thesis considers two related problems regarding curve-skeletons. In the first part, a method for transferring the curve-skeleton of a source shape to target shapes without extracting them from scratch is given. The second part deals with the inverse problem, that is, constructing mesh structure from a curve-skeleton given a source shape with its curve-skeleton. For the both parts, we demonstrate the advantages of our methods over the existing ones through comprehensive evaluations, both visually and quantitatively.