Ceyhan enerji ihtisas endüstri bölgesi ve civarında yaşayan halkın yenilenebilir enerjiye bakışı
People's view of renewable energy in the Ceyhan energy exclusive industry region and around
- Tez No: 657852
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ ZEYNEP ZAİMOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı Ceyhan enerji ihtisas endüstri bölgesi ve civarında yaşayan halkın yenilenebilir enerjiye bakışının tespit edilmesidir. Çalışmada ayrıca Ceyhan enerji ihtisas endüstri bölgesi ve civarında yaşayan halkın cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir durumu gibi demografik özelliklerine göre yenilenebilir enerjiye bakışının farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Bu amaçlarla yapılan çalışmada 165 kişiye anket uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda Ceyhan enerji ihtisas endüstri bölgesi ve civarında yaşayan halkın yenilenebilir enerjiye bakış açılarının olumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcılar Türkiye enerji sektörü ile ilgili en önemli sorunun; enerjinin pahalı olması şeklinde ifade etmişlerdir. Buna karşın en düşük öneme sahip sorun olarak ise“Fosil yakıtlara bağımlılık”şeklinde değerlendirmişlerdir. Bunun yanı sıra katılımcıların en fazla Güneş enerjisi ve Rüzgâr enerjisi tesislerini en az ise Kömür santrali ve Nükleer santral tesislerini istedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perspective of the people living in and around Ceyhan energy specialized industrial zone towards renewable energy. In the study, it was also examined whether the attitude towards renewable energy differs according to demographic characteristics such as gender, age, marital status and income status of the people living in and around Ceyhan energy specialized industrial zone. For these purposes, a questionnaire was applied to 165 people. As a result of the analysis, it has been determined that the people living in the Ceyhan energy specialized industrial zone and its vicinity have a positive perspective on renewable energy. The participants also most important problems of the participants about Turkey's energy sector; He expressed that energy is expensive. On the other hand, they evaluated the“dependence on fossil fuels”as the least important problem. In addition, it was determined that the participants wanted the most Solar energy and Wind energy facilities and the least Coal power plant Nuclear power plant facilities.