Phylogeography of the large mouse-eared bats in Turkish Thrace and Anatolia
Trakya ve Anadolu'daki büyük fare kulaklı yarasaların filocoğrafyası
  1. Tez No: 657854
  2. Yazar: YALIN EMEK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDRZEJ FURMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın asıl amacı, Anadolu ve Trakya'da Büyük Fare Kulaklı Yarasa grubuna mensup kaç tür/alt tür olduğunun belirlenmesidir. Ayrıca, bu alt grupların birbirleriyle tarihsel ilişkileri, zaman içindeki coğrafi hareketleri, sahada ve laboratuvar ortamında birbirlerinden ayırt edilme yöntemleri araştırılmıştır. Bu türler/alt türler arasında nükleer ve mitokondrial DNA'ların tür ayrımı açısından sergilediği farklılığa da odaklanılmış ve bunun sebepleri açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuçlar, çalışmanın yürütüldüğü coğrafyada iki farklı tür olduğunu ancak bunlardan birinin evrimsel açıdan anlamlı iki farklı gruba ayrıldığını göstermektedir. Kabul gören iki tür haricinde, morfolojik olarak Myotis myotis ile yakın benzerlik göstermesine karşın sadece Anadolu coğrafyasında bulunan ve batıdaki benzerlerinden genetik olarak ayrışan izole bir grup olduğu görülmektedir. Önceki çalışmalarda var olduğu öne sürülen bazı alt türlerin aslında bilinen türlerden farklı olmadığı gösterilmiştir. Bu yarasa grubunun sadece Anadolu'da bulunan büyük formunun ise farklı bir tür /alt tür statüsüne sahip olabileceği ve daha önce önerilmiş olan M. (m.) macrocephalicus isminin bu grup için uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada ayrıca, tür dağılımını yeniden tanımlayan bu bulguların koruma çalışmaları açısından önemi vurgulanmakta ve bu türlerin sahada ayırt edilebilmesi için morfolojik ölçümlere dayanan matematiksel bir yöntem önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the exact number of species/subspecies within the Large Mouse-eared Bat Complex that inhabit Anatolia and the Turkish Thrace. In this study we also explore the historical relationships among these taxa, and how their geographical distribution changed over time. Defining precise methods for identification of these species/subspecies in the field and in laboratory settings is among the aims of the study. We also focus on the discrepancy in the information acquired from the nuclear and mitochondrial DNA in terms of species identification and try to explain the processes that cause this discrepancy. The results of our study reveal that in the study area, there are two distinct species one of which is further divided into two evolutionarily significant units. Besides the previously accepted two taxa, there is a separate unit residing in Anatolia that is morphologically similar to the Myotis myotis in the west but genetically isolated from this ancestral population. We conclude that some of the alleged subspecies in previous studies do not exist, but Anatolia is occupied by a genetically isolated branch of the greater form that might be defined as a different species/subspecies with the previously suggested name, M. (m.) macrocephalicus. This study also highlights the importance of these findings that redefine the species distribution, with regard to conservation studies. A mathematical method including morphological measurements is also suggested for differentiation of these species in the field.