Phylogeography of rock nuthatches: An integrated approach
Kaya sıvacı kuşlarının filocoğrafyası: Bütünleyici bir yaklaşım
- Tez No: 519567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU PERKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Büyük Kaya Sıvacısı'nın (Sitta tephronota Sharpe, 1872) ve Kaya Sıvacısı'nın (Sitta neumayer Michahelles, 1830) morfolojik ve genetik varyasyonu değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, filocoğrafya ve ekolojik niş modellemesinden yararlanılarak, türlerin tarihsel biyocoğrafyası tartışılmıştır. Kuvaterner'deki iklimsel dalgalanmalar, birçok türün Palearktik ekosistemi boyunca dağılım alanlarını değiştirmesine neden olmuştur. Son Buzul Maksimumu'nda bazı türler dağılım alanlarını genişletmiştir. Öte yandan türlerin büyük bir kısmı dağılım alanlarını daraltmak zorunda kalmıştır. Son Buzullar Arası dönemin bu açıdan etkileri ise literatürde nadiren çalışılmıştır. Ayrıca, sadece sığınak olarak tanımlanan güney enlemlerde dağılan kuş türlerinin dağılım alanlarını tarihsel olarak nasıl değiştirdikleri de çok fazla çalışmaya konu olmamıştır. Türlerin dağılım alanlarındaki bu değişimleri ekolojik niş modellemesi ve filogenetik analizlerle test etmek mümkündür. Bu tez çalışmasıyla, bu iki kuş türünün morfolojik varyasyon, genetik çeşitlilik ve dağılım örüntüleri detaylı bir biçimde incelenmiştir. Türlerin genetik çeşitlilik örüntüleri ve dolayısıyla tür hakkındaki filocoğrafi çıkarımlar mitokondriyel DNA'nın (mtDNA) ND2 ve ND3 bölgeleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. İki gen bölgesinin ortaya koyduğu genetik çeşitlilik örüntüsünün filogenetik değerlendirilmesi sonucunda iki tür içinde kriptik genetik çeşitlilik örüntüsü ortaya çıkmıştır. Buna göre, S. neumayer için Balkanlar ile Anadolu'nun tamamı ve İran'ın Zagros popülasyonu monofiletik bir grup oluşturmuştur. Benzer durum S. tephronota için de geçerli olmuş, bu türün dağılım alanının doğusundaki popülasyonlar ile Zagros popülasyonları monofiletik bir grup oluşturmuştur. Filogenetik sonuçlar morfolojik sonuçlarla büyük ölçüde örtüşmüştür. Türlere özgü dağılım verileri ve maksimum entropi makine öğrenme algoritması (MAXENT) kullanılarak, bu sıvacı kuşu türlerinin yeniden yapılandırılmış geçmiş biyoiklimsel koşullarındaki (~130000-116000 yıl önce Son Buzullar Arası dönemde ve ~22000 yıl önce Son Buzul Maksimumu sırasında) ve günümüzdeki (1960-1990 arası) coğrafi dağılımlarını test etmek için ekolojik niş modeli yaklaşımı benimsenmiştir. Ekolojik niş modeli ve filocoğrafya sonuçlarının beraber değerlendirilmesi, türlerin evrimsel tarihi hakkında güvenilir sonuçlar ortaya koymaktadır. Her iki türün ekolojik niş modeli sonuçları, türlerin Son Buzullar Arası dönemde günümüz ve Son Buzul Maksimumu'ndan daha dar bir dağılıma sahip olduklarını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde ve daha önceki taksonomik çalışmalarla birleştirildiğinde, Sitta neumayer için Zagros bölgesinde alttür olarak önerilmiş olan Sitta n. tschitscherini'nin ve aynı bölgede Sitta tephronota'nın alttürü olarak önerilmiş olan Sitta t. dresseri'nin alttürden ziyade tür olarak dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological and genetic variations of Eastern Rock Nuthatch (Sitta tephronota Sharpe, 1872) and Western Rock Nuthatch (Sitta neumayer Michahelles, 1830) were evaluated. To this end, historical biogeography of the species has been discussed using phylogeography and ecological niche modeling. Climatic fluctuations in the Quaternary have caused many species to shift their ranges across Palearctic ecosystem. In the Last Glacial Maximum some species have expanded their distribution areas. A large part of the species, on the other hand, had to narrow their distribution areas. The impact of the Last Integlacial period is rarely studied in this respect. Moreover, how bird species distributed across southern latitudes known as refugial areas have historically changed their distributional areas have not been a popular subject. It is possible to test these changes in the distribution areas of species with ecological niche models and phylogenetic analyzes. In this thesis, morphological variation, genetic diversity and distributional patterns of these two bird species have been examined in detail. The genetic diversity patterns of the species and therefore phylogenetic inferences about species were done by using ND2 and ND3 regions of the mitochondrial DNA (mtDNA). As a result of the phylogenetic evaluation of the genetic diversity patterns revealed by these two gene regions, cryptic genetic diversity patterns were found for both species. Accordingly, Balkan, Anatolian and Zagros (Iran) population of S. neumayer formed a monophyletic group. The same pattern was also found for S. tephronota as Zagros and eastern population of the species formed a monophyletic group. Phylogenetic results were highly consistent with morphological results. With the use of species specific occurrence data and the maximum entrophy machine learning algorithm (MAXENT),an ecological niche model is developed to predict the geographic distribution of these nuthatch species under reconstructed past (the Last Interglacial, ~ 130000 to 116000 years ago and the Last Glacial Maximum, 22000 years ago) and present (1960 to 1990) bioclimatic conditions. Co-evaluation of the results of the ecological niche model and phylogeography reveals reliable conclusions about the evolutionary history of species. Ecological niche model results for both species showed that they had narrower distributions in the Last Interglacial Period when compared to the Present and the Last Glacial Maximum distributions. When the results obtained are evaluated altogether and combined with previous taxonomic studies; Sitta n. tschitscherini, which has been previously proposed in the Zagros region for Sitta neumayer, and Sitta t. dresseri which has been proposed for Sitta tephronota in the same region, should be examined as species rather than subspecies.