Açık kaynak kodlu ve kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinin güvenlik analizi
Security analysis of open source code and closed source code operating systems
- Tez No: 657860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DEMİR, PROF. DR. ALİ BULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bilişim dünyasında iki tür uygulama vardır biri açık kaynak kodlu uygulamalar diğeri kapalı kaynak kodlu uygulamalardır. Kapalı kaynak kodlu yazılımlar tamamen ücretli lisansa sahip ve kullanımı için belli bir bedelin ödenmesi gereken uygulama türüdür. Bu tip uygulamaların kodlarına erişim mümkün değildir bu sebeple ücret ödeyerek kullanılması dahi uygulama kodları üzerinde herhangi bir değişiklik yaparak geliştirme yapılması söz konusu olmaz. Açık kaynak kodlu yazılımların kullanımı, kodlarına erişim ve dağıtımı tamamen serbesttir ve gönüllü geliştiriciler tarafından geliştirilir ve güncelleme çalışmaları yapılır. Bu sebeple her kullanıcı aynı zamanda geliştirici olma şansına sahip olabilir. Buna rağmen dünya üzerinde kapalı kaynak kodlu yazılımların kullanım oranı, açık kaynak kodlu yazılımların kullanım oranına göre daha fazladır. Bu çalışmada açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Linux ile Microsoft firması tarafından geliştirmesi yapılan Windows 10 sürümü Kali Linux işletim sisteminin barındırdığı araçlar kullanılarak güvenlik testlerine maruz bırakıldı. Yapılan bu saldırıların sonunda alınan sonuçlar analiz edilerek bu iki farklı yapıya sahip işletim sitemlerinin güvenlik açısından karşılaştırmaları yapılmıştır. Tez çalışmasında kullanılan materyaller ve yöntemler doğrultusunda yapılan çalışmalar ile Linux işletim sisteminin hem saldırı hem de savunma yönünden Windows işletim sisteminden daha güvenilir sonuçlar verdiği sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are two types of practices in the informatics, one is the open source way and the other one is the closed source way. The closed source softwares are the ones that needs to be payed for a license to use them. Otherwise it is not possible to access the source code of these types of softwares. For this reason, even if the lisence has been payed for using these softwares, its out of the question to tinker their source code for development purposes. On the other hand, for an open source type software, it is free to access and distribute its source code. Their development and updates depends on voluntary developers and for this reason, any user is a potential developer for these softwares. Currently the use rate of closed source softwares in the world are higher than the open source ones. In this study, Linux, an open source operating system and Windows 10, a closed source operating system will be subjected to security tests by using the tools hosted by Kali Linux operating system and the results of these attacks will be used to analyze the comparison in terms of security of these two structurally different operating systems. According to the studies made with the materials and methods conducted in the thesis, the conclusion shows that in terms of both attack and defense, the Linux operating system gave more reliable results than the Windows operating system.