İşletmelerde milli ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi uygulama süreci; Pardus örneği
Aplication process of a national and open sourceoperati̇ng system i̇n business: Pardus case
- Tez No: 583314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İşletmeler kar elde etmek için kurulmuş tüzel kişiliklerdir. İşletmelerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için bir yönetim ve organizasyon yapısına ihtiyaç duyulmaktadır. İşletme yönetimleri elde ettikleri bilgilerle, işletmeleri kar a geçirmeyi amaçlar. İşletmelerde ellerinde tutukları her türlü datalar verileri oluşturmaktadır. Bilgi ise verinin tasnif edilmiş halidir. Ülkemizde veriyi bilgi haline çeviren süreç bilgisayar teknolojisi ile başlamış olup, ilk işletim sistemleri açık kaynak kod sistemi ile bir işletim sistemi oluşturulmuştur. Açık kaynak kod sistemi ile kullanıcıya kaynak kodunu inceleyebilmesini, üzerinde değişikler yapmasını ve kendi projelerinde kullanabilmesini sağlar. Açık kaynak kod sistemi ile bilişim sektörü, bilgisayar sistemine girerken, daha sonradan Kapalı kaynak, kaynak kod sistemi ile açık kaynak kod sistemi olarak başlayıp sonradan kendisini kapatmıştır. Bilgisayar yazılımlarını oluştururken kullanılan kod bütününe kaynak kodu denir. Genellikle bu kod, programın içinde gizlenmiş durumdadır. Açık kaynak kod sistemi ile ilk işletim sistemleri başlamış olsa da bilgisayar pazarında kapalı kaynak kod sistemleri hâkim olmuştur. Gelişen teknoloji ile kapalı kaynak kod sistemlerinin, sistemlerini gizlemesi ve kodlamalarının müdahale edilememesi zaman içerisinde hackerlerin, firmaların güvenlik duvarlarına saldırmalarına neden olmuştur. Kodlama sistemlerinin kapalı olması nedeniyle bu saldırılar bertaraf edilememiştir. Kapalı kaynak kod sisteminde mevcut verilerin depolandığı ve bilgi güvenliğinin ihlal edildiğine tanıtlık edilmektedir. Açık kaynak kod sisteminde ise güvenlik ihlallerinin bertaraf edilebileceği bir sistem mevcuttur. Gerek güvenlik tehditleri, gerek ucuz maliyet, gerekse de kullanıcılara uyarlanabilirliği bakımından bilişim sektöründe açık kaynak kod sistemi tercih edilmektedir. Gelişen Dünya'nın bilişim pazarında kapalı kaynak kod sistemli üreticilerin, bilgisayar teknolojilerini kapalı kaynak kodlu üretmelerinden dolayı genel olarak işletmelerde büyük bir pazar payına hâkimdirler. Bu yüksek lisans tezi çalışmamızda, işletmelerin pazar payının geneline hâkim olan kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinden açık kaynak kodlu ve milli bir işletim sistemine geçiş sürecini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Businesses are legal entities established for profit. Businesses need a management and organizational structure in order to continue their activities. Business management knows how to profit from the information they obtain. Businesses have on their hands all kinds of data on the detainees. Information is classified as data. The process of transforming data into information has begun with computer technology and the first operating systems have been established with an open source code system. With the open source code system, he can examine open source code, make changes on it and use his own projects. With the open source code system, the IT sector entered at the computer, then Closed source started as an open source code system with the source code system and was subsequently closed. The code used to create computer software is called source code. In the room, this code is hidden in the program. Although the first operating systems started with the open source code system, the closed source code systems in the computer market. With the developing technology, closed source coding, hiding their systems and inability to work their codes caused hackers to attack the firewalls of companies. These attacks that are expected to be closed through coding cannot be eliminated. Closed source coding is the existence of stored and proving that the information security has not been violated. There is a system in which vulnerabilities can be eliminated when coding open source. Open source code system is preferred in the IT sector in terms of security threats, cheap cost and adaptability to users. Where closed source systems exist in the IT market of the developing world, they generally dominate a large market share from the production of computer technologies in closed source. In this master's thesis, we open closed source operating systems, which dominate the market share of enterprises in general, and open a national operating system.