Dizel motorlarda kullanılan yakıt filtrelerinin kağıt özelliklerinin araştırılması ve optimizasyonu
Research and optimiziation of paper properties of fuel filters used in diesel engines
  1. Tez No: 657877
  2. Yazar: ELİF GÖZDE TÜTÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TURAN ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde gittikçe artan araç sayısı göz önüne alındığında, araçlardan salınan gazların çevreye etkileri de buna paralel olarak önemli ölçüde artmaktadır. Özellikle dizel araçlarda iyi yanma ve düşük emisyon değerleri için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Dizel motorlarda kullanılan yakıt, çeşitli sebeplerle motor elemanlarına zarar verebilecek kimyasal maddeler içerebilmektedir. Düzgün yanma, yakıt pulverizasyonu ve atomizasyonu için yakıtın enjektöre gönderilmeden önce bu maddelerin yakıttan ayrıştırılması gerekmektedir. Toz, kir, pas, su gibi zararlı maddelerin kullanılacak yakıttan uzaklaştırılması için yakıt filtreleri kullanılmaktadır. Yakıt filtrelerinin içinde bulunan filtre kağıtları, yakıt içinde bulunan yabancı maddelerin enjektöre ve motor elemanlarına ulaşmalarını engellemede önemli bir role sahiptir. Yakıt filtresinde bulunan bir filtre kağıdından; yüksek sıcaklığa dayanım, partikülleri süzecek kadar küçük fakat düzenli akışı engellemeyecek boyutta gözenekler, uzun ömür, yüksek su tutma kapasitesi, şekil dayanıklılığı ve mümkün olduğunca düşük maliyete sahip olması beklenmektedir. Bu çalışmada, yakıt filtrelerinde kullanılan filtre kağıtları ile ilgili araştırmalar yapılmış ve halihazırda kullanılmakta olan üç farklı çeşit kağıt testlere tabi tutularak kalınlık, ağırlık, kabarcık noktası, maksimum gözenek çapı, patlama mukavemeti, hava geçirgenliği ve partikül bazında verim değerleri ölçülmüş, optimizasyon ve karşılaştırması yapılarak en iyi özellikteki kağıt tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the increasing number of vehicles today, the environmental impacts of the gases emitted from the vehicles increase significantly in terms of this situation. Some precautions should be taken especially for efficient combustion and low emission values in diesel vehicles. The fuel used in diesel engines may contain chemical substances that can damage engine elements for various reasons. These substances must be separated from the fuel before the fuel is sent to the injector for proper combustion, fuel pulverization and atomization. Fuel filters are used to remove harmful substances such as dust, dirt, rust and water from the needed fuel. Filter papers in fuel filters have an important role in preventing foreign substances in the fuel from reaching the injector and engine elements. It is expected from a filter paper in the fuel filter; can be resistant to high temperature, small enough to filter the particles but not to prevent regular flow, long life, high water holding capacity, shape durability and as low cost as possible. In this study, researches have been made on the selected three filter papers that used in fuel filters. Thickness, weight, bubble point, maximum pore size, bursting strength, air permeability and particle based efficiency values were measured and the best quality paper was determined by optimizating and comparing three different types of paper.