Weibull dağılımının parametreleri için ilerleyen tür tip-II sağdan sansürlü örnekleme dayalı istatistiksel sonuç çıkarımlar
Statistical inferences for the parameters of weibull distribution based on progressively type-II right censored sample
- Tez No: 657878
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması, Weibull dağılımının bilinmeyen şekil ve ölçek parametrelerinin istatistiksel sonuç çıkarımlarını, ilerleyen tür tip-II sağdan sansürlü örneklem durumunda ayrıntılı bir şekilde incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla, Weibull dağılımının bilinmeyen parametrelerinin nokta tahmini için en çok olabilirlik, yaklaşık en çok olabilirlik, maksimum aralık, pivot, grafik ve en küçük kareler yöntemleri ele alınmış ve bu yöntemlere dayalı tahmin ediciler elde edilmiştir. Weibull dağılımının bilinmeyen şekil ve ölçek parametrelerinin aralık tahmini için pivota dayalı tam güven aralığı, asimptotik güven aralığı, Boostrap-p ve Bootstrap-t örneklemlerine dayalı güven aralıkları açıklanmış ve uygun aralık tahmin edicileri elde edilmiştir. Nokta ve aralık tahminlerinin performansları farklı örneklem hacimlerine dayalı sansür şemaları ve farklı parametre değerleri için kapsamlı simülasyon çalışmasıyla ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre hem nokta hem de aralık tahmininde pivot yönteminin oldukça iyi performans sergilerken, grafik yönteminin yalnızca nokta tahmininde performansının iyi olduğu görülmüştür. Son olarak gerçek veri seti üzerinde uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate in detail the statistical inference of unknown shape and scale parameters of Weibull distribution in the case of the progressively censored sample. For this purpose, the maximum likelihood, approximate maximum likelihood, maximum product spacing, pivot, graphical and least square estimation methods for the point estimation of unknown parameters of Weibull distribution were discussed and the estimators based on these methods were obtained. Asymptotic confidence intervals, confidence intervals, based on the pivot, confidence intervals relied on Bootstrap-p and Bootstrap-t methods for the interval estimation of the unknown shape and scale parameters of the Weibull distribution are explained and the corresponding ınterval estimators obtained. The performances of the point and interval estimates were examined in detail for different parameter values and different censored schemes based on different sample sizes through extensive simulation studies. According to the obtained results, it was seen that the pivot method performed quite well in both point and interval estimation, while the graphical method performed well in point estimation. Finally, an application was analyzed by using a real data set.