Bilgisayar grafiklerinde matematiksel yaklaşımlar hakkında
  1. Tez No: 65788
  2. Yazar: ORHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
41 ÖZET Tezin birinci bölümünde, ayrık zamanlı sistemlerin hafıza, doğrusallık, zamandan bağımsızlık, kararlılık gibi temel özellikleri incelenmiştir. Ek olarak, doğrusal ve zamandan bağımsız sistemlerin dürtü (impulse) karşılığı tarafından tamamen karakterize edilebileceği ispatlanmıştır. Bu ispatın bir sonucu olarak kompleks üslü sayıların, doğrusal ve zamandan bağımsız sistemlerin karakteristik fonksiyonları olduğu göstermiştir. Tezin ikinci bölümünde, temel olarak sürekli fonksiyonların örneklenmesi üzerinde durulmuştur. Ayrık zamanlı fonksiyonlar çok değişik şekillerde ortaya çıkarlar, fakat çoğunlukla bunlar sürekli fonksiyonları temsil ettikleri görülür. Sürekli fonksiyonlar üzerindeki işlemler genelde bunların örneklenmesinden elde edilmiş ayrık zamanlı fonksiyonlar, yani diziler üzerinde yapılır. Belli şartlar altında sürekli fonksiyonlar, kendilerine ait örnek noktalar tarafından yeterli bir şekilde temsil edilebilirler. Bu bölümde periyodik olarak örnekleme detaylıca tartışılmış ve örnekleme frekansının önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümüde, bir fonksiyonu basit baz fonksiyonlarının toplamı şeklinde ifade etme konusunu işlenmiştir. Diğer bir deyişle belli fonksiyon uzayları için, ortonormal bazlar kurma üzerinde yoğunlaşılmıştır. Klasik yaklaşımlarda bazı kısıtlamalar vurgulandıktan sonra, iyi ortonormal bazlar ve ek olarak, çoklu çözünüm algoritmalarının temelini oluşturan wavelet katsayılarını bulmak için verimli algoritmalar incelenmiştir. Dördüncü ve son bölüm olayın diferansiyel geometriye genişletilmesine ayrılmıştır. Bu bölümde eğri gösterimleri için altbölme ve çoklu çözünüm algoritmaları irdelenmiştir. Altbölme algoritmalarının, eğrileri işlemede verimli algoritmalar ortaya koyduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY In the first part of the thesis, fundemantal properties of discrete time systems are examined. Additionally it is proved that a linear time-invariant system is completely characterized by its impulse response. As a consequence of this proof complex expenentials are demonstrated as eigenfunctions for linear time-invariant discrete-time systems. Second part of the thesis is mainly based on sampling of continuous time functions. Discrete-time functions can arise in many ways, but they most commonly occur as representations of continuous-time functions. This is party due to the fact that processing of continuous-time function is often carried out by discrete-time processing of sequences obtained by sampling. It is somewhat remarkable that under reasonable constraints, a continuous time function can be adequately represented by samples. In this part it is also discussed the process of periodic sampling in some detail and the importence of sampling rate is emphasized. Third part focuses on the idea of representing a signal as a sum of elementary basis functions or equvalently, to find orthonormal bases for certain function spaces. After emphasizing the limitations of classic approaches, it is ended up with good orthonormal basis and also efficient algorithms to compute wavelet coefficients, which all together form the crux of multiresolution analysis. The fourth and the last part is particularly for applications. Mainly it is allocated for generalization of algorithms to Differential Geometry. It deals with the multiresolution and subdivision algorithms for curve representations. In this last part it is concluded that subdivision algorithms presents an efficient algorithm to render curves.