Nükleer amaçlı çok kanallı analizör için 12 bit analog/sayısal çevirici (ADC) geliştirilmesi
- Tez No: 65787
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MÜMTAZ KIZILYAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET NÜKLEER AMAÇLI ÇOK KANALLI ANALİZÖR İÇİN 12 BIT ANALOG / SAYISAL ÇEVİRİCİ (ADC) GELİŞTİRİLMESİ ÇEVİK, Alper Doğan Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Bilimler Enstitütüsü Tez Yöneticisi : Prof.Dr.H.Mümtaz Kızılyallı Şubat 1997, 70 sayfa Bilgisayar tabanlı Çok Kanallı Analizör ( ÇKA ) için nükleer spektroskopi sistemi nin Ana yükselteç kısmından gelen şekillendirilmiş analog ve lineer işaretleri 12 Bit ( 4096 Kanal ) sayısal veriye çeviren Analog / Sayısal Çevrici ve bunları bilgisayara gön deren Arabirim kısmı gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada, ÇKA bilgisayar yazılımı C++ ve Assembler progralama dilleri kullanarak ayrı bir tez konusu olarak Araş. Gör. Alper BEKTAŞ tarafından hazırlanmıştır. Kullanılan Analog / Sayısal Çevirici Wilkinson ADC tipindedir.ÇKA ekranında 4096 farklı enerji seviyesi için gelen radyasyon sayımı görülür.Kanal / Sayım bilgisi ÇKA yazılımı yardımıyla enerji kalibrasyonu yapılarak Enerji / Sayım spektrumuna dönüştürülür.Nükleer alanda çalışanlar ÇKA ' ü maddelerin radyoaktif özelliklerini incelemek için kullanırlar. Anahtar Kelimeler : Çok Kanallı Analizör, Analog Sayısal Çevirici, ADC, Wilkinson.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT DEVELOPING 12 BIT ANALOG DIGITAL CONVERTER (ADC) FOR THE AIM OF NUCLEAR MULTICHANNEL ANALYSER ÇEVİK, Alper Doğan MSc in Nuclear Sciences Supervisor : Prof.Dr.H.Mümtaz Kizilyalli February 1997, 67 pages Analog Digital Converter that converts linear and analog pulses that comes from main amplifier of nuclear spectroscopy system to 12 Bit ( 4096 Channel) digital data and PC Interface that sends these digital data to computer, are realized for the PC based Multichannel Analyser (MCA). In this work, MCA computer programme has been prepared by Mr. Alper BEKTAŞ using C++ and Assembly programming languages and is another thesis topic. Analog Digital Converter that used is of Wilkinson type. Coming radiation count is seen on the MCA screen for different 4096 energy level.The data Channel / Count is converted to Energy / Count spectrum by using MCA programme by means of energy calibrations. Researchers working in nuclear field use MCA for investigating the radio active properties of the materials. Keywords : Multichannel Analyser, Analog Digital Converter, ADC, Wilkinson