Bilgisayarlı yönetim bilişim sistemleri ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi web sayfalarının hazırlanması uygulaması
  1. Tez No: 65789
  2. Yazar: EBRU ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KORUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET BİLGİSAYARLI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ve EGE ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ WEB SAYFALARININ HAZIRLANMASI UYGULAMASI ÇELİKEL, Ebru Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. Serdar Korukoğlu Ağustos 1997, 142 sayfa“Bilgisayarlı Yönetim Bilişim Sistemleri”konulu master tezinde öncelikle Bilişim Sistemleri çerçevesi incelenmiş, bu amaçla neden Bilişim Sistemleri'ne ihtiyaç duyulduğu, Bilişim Sistemleri'nin hangi bileşenlerden oluştuğu, bir Bilişim Sistemi'nin nasıl oluşturulduğu konularında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Ardından Bilişim Sistemleri türlerinden ' Hareket İşleme Sistemleri', 'Yönetim Bilişim Sistemleri', 'Karar Destek Sistemleri', 'Ofis Otomasyon Sistemleri' ve 'Üst Düzey Destek Sistemleri' hakkındaki kısa açıklamalardan sonra özellikle Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) konusu detaylandırılarak derinlemesine incelenmiştir. YBS türlerinin neler olduğu, YBS uygulamalarının nasıl planlandığı ve işletmelere nasıl uyarlandığı konularında çeşitlil kaynaklardan bilgiler derlenmiştir. Daha som;a Bilişim Sistemleri'nin işletmeye sağladıkları faydalar farklı yönlerden ele alınarak bu sistemlerin karar almada kullanımı, bu amaçla yararlanılan modeller de sıralanmak kaydıyla incelenmiştir. Sistem analizi ve tasarımının genel basamakları olan - Uygulama Seçimi - Sistem Analizi - Sistem Tasannu - Uygulama aşamaları Bilişim Sistemleri'nin oluşturulmasına da uyarlanarak bu sistemlerin nasıl gerçekleştirildiği ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Benzer biçimde, tasarlanan Yönetim Bilişim Sistemi'nin takip ve kontrolünü sağlayacak Yönetim Bilişim Kontrol Sistemi'nin tasarımı sırasında izlenen adımlar da belirtilmiştir.Devam eden konularda Bilişim Sistemleri'nin geliştirilmesi esnasında karşılaşılan güçlükler birçok yönden ele alınarak açıklanmış, ardından da bu problemlerin nasıl giderileceğine dair öneri ve yorumlar sıralanmıştır. Tezin uygulaması olarak seçilen“Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Web Sayfalarının Hazırlanması”çalışmasında yapılanlar sistem analizi ve tasannu ilkelerini gözönünde bulundurularak sıralı bir biçimde anlatılmıştır. Son bölümde uygulamaya ve ardından genel olarak teze ait çıkarım ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTERIZED MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS and THE APPLICATION ON THE DESIGN OF WEB PAGES FOR EGE UNIVERSITY FACULTY OF ECONOMICS & BUSINESS ADMINISTRATION ÇELİKEL,Ebru Msc in Computer Engineering Supervisor: Prof. Dr. Serdar Korukoğlu August 1997, 142 pages Through the master's thesis with the subject“Computerized Management Information Systems”, a framework of Information Systems has been constructed first. For this purpose, the need for Information Systems, the elements of Information Systems and how to create Information Systems are all surveyed. Then summary information on 'Transaction Processing Systems (TPS)\ 'Management Information Systems (MIS)\ 'Office Automation Systems (OASy and 'Executive Support Systems (ESS)\ which are all the types of Information Systems, are given in short. Among these systems, MIS - related to the original subject of the thesis - are searched through different resources in more detail, namely by collecting data on types of MIS, how MIS are planned, how MIS are adapted to companies, etc... After, the benefits of Information Systems to business world are listed by observing them in different dimensions. The use Information Systems especially in decision making process is explained by defining the models used in decision making. The realization of Information Systems is studied in detail by applying the steps that should be followed when designing a new system. These steps are as follows: - Choosing Application, - Systems Analysis, - Systems Design, - Application.Likewise, to ensure the monitoring and controlling of newly designed Management Information System, the steps in designing and installing 'Management Control Information Systems' are explained in detail. In the following parts, tht difficulties observed in developing Information Systems are studied by considering multiple dimensions. Afterwards proposals and comments for preventing these conditions from occurring are given. The application called“The Web Page Design of Ege University Faculty of Economics and Business Administration”is explained through th systems analysis and design perspective. Within the last part, information including the deductions and the results over the application as well as the thesis are given.